Sekrety jaśniejszych, bielszych zębów

Któż nie chciałby mieć śnieżnobiałych, pięknych zębów. Przygotowaliśmy dla Was garść informacji, dzięki którym dbanie o piękny uśmiech będzie łatwiejsze.

W sklepach możemy kupić zestawy do wybielania, paski, pasty do zębów. Mają one za zadanie wybielić przebarwienia. Niestety głębokie wymagają interwencji stomatologa, ale przy tych mniej zaawansowanych najlepiej sprawdzą się zestawy wybielające. Jeżeli ktoś preferuje stare domowe sposoby, może użyć tradycyjnej sody do pieczenia.

Niektóre pokarmy, takie jak seler, jabłko, gruszka czy marchewka powodują zwiększone wydzielanie śliny, która pomaga usunąć resztki pokarmów. Żucie gumy, oczywiście bezcukrowej, również pobudza wydzielanie śliny. Ślina neutralizuje kwasy, które powodują erozję zębów, warto więc sięgać po te przekąski.

Dentyści mają prosty test – wszystko co może pobrudzić biały podkoszulek może zabarwić zęby

Jeżeli mamy wiele wypełnień, korony, mostki, do wybielania należy podchodzić bardzo ostrożnie. Wypełnienia nie wybielą się tak samo jak zęby, może więc powstać różnica w odcieniu. W takim przypadku lepiej skorzystać z wybielania w gabinecie.

Z wiekiem ściera się szkliwo. Warstwa spodnia jest żółciejsza, dlatego po wybielaniu należy bardzo uważać co jemy i pijemy. Na kolor zębów bardzo niekorzystnie wpływa palenie papierosów. Tytoń powoduje brązowe przebarwienia, które wnikają stopniowo w drobne ubytki i szczeliny w zębach. Trudno je usunąć samym szczotkowaniem.

Niektóre pokarmy mogą zmieniać kolor zębów. Dentyści mają prosty test – wszystko co może pobrudzić biały podkoszulek może zabarwić zęby. Kawa, herbata, napoje kolorowe, soki, owoce. Te przebarwienia rozwijają się powoli i nasilają z wiekiem. Niektóre z nich są silnymi antyoksydantami, więc nie warto z nich całkiem rezygnować. Jeżeli wypijemy szklankę wina lub soku winogronowego, przepłuczmy usta wodą.

Wiele ciemnych warzyw i owoców również barwi zęby. Nie przestawaj ich jeść, ale umyj zęby bezpośrednio po jedzeniu i przepłucz usta wodą.

Wszystkie słodkie napoje są niezdrowe, ale na nasze zęby szczególnie źle wpływają napoje energetyczne i te polecane dla sportowców. Przy długotrwałym spożywaniu mogą uszkodzić szkliwo. Aby temu zapobiec, nie sącz tych napoi przez dłuższy czas i po wypiciu przepłucz usta wodą.
Tetracyklina powoduje zmianę koloru na szary u dzieci, których zęby są jeszcze w fazie rozwoju. Niektóre antybakteryjne płyny do ust, które zawierają odmiany chlorku mogą także zabarwiać zęby. Nawet niektóre leki antyhistaminowe, psychotropowe, leki na nadciśnienie niekorzystnie wpływają na kolor zębów. Należy również uważać z żelazem i fluorem, aby ich nie przedawkować bo to także odbije się na odcieniu naszych zębów.

Bardzo ważna jest codzienna higiena, czyli mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie. W usuwaniu przebarwień i nalotu zazwyczaj lepiej sprawdzają się szczoteczki elektryczne niż tradycyjne. Należy również regularnie odwiedzać swojego dentystę.

A jeżeli wszystkie domowe sposoby zawiodą, zawsze pozostaje nam wizyta w klinice, gdzie stomatolog na pewno dobierze nam odpowiednią metodę wybielania

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu