Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. sinus lift jest w dzisiejszym czasach bardzo często wykonywanym zabiegiem przed leczeniem implantologicznym.

Podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. sinus lift jest w dzisiejszym czasach bardzo często wykonywanym zabiegiem przed leczeniem implantologicznym.

Polega na wprowadzeniu pod błonę zatoki specjalnego materiału lub własnego przeszczepu kostnego Pacjenta, który po kilku miesiącach przekształci się w pełnowartościową kość.

Pierwszy taki zabieg został wykonany w 1975 roku i od tamtej pory procedura ulega ciągłemu udoskonalaniu i można powiedzieć, że jest to dzisiaj zabieg rutynowy.

Zatoki szczękowe to przestrzenie powietrzne znajdujące się nad górnymi zębami przedtrzonowymi i trzonowymi i ich dna powinny być oddzielone od korzeni zębów, a co za tym idzie również przyszłych implantów kilkunastomilimetrową warstwą kości.

Dno zatoki obniża się po utracie zęba, kiedy zanika kość wyrostka zębodołowego. Jeśli kości w tym regionie jest zbyt mało, wprowadzenie implantu jest niemożliwe, znalazłby się on w świetle zatoki, do czego nie możemy dopuścić.

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się, poza rutynową konsultacją chirurgiczną połączoną z badaniem stomatologicznym, głównie na podstawie tomografii komputerowej (badanie CBCT).

Zabieg podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadzamy zwykle w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Po okresie gojenia, który zwykle trwa kilka miesięcy, podłoże jest przygotowane do zabiegu implantacji. Czasami zabieg implantacji jest możliwy jednoczasowo, równocześnie z zabiegiem podniesienia dna zatoki szczękowej.

Zalecanie po zabiegu:

  •  antybiotykoterapia i leki przeciwbólowe wg zaleceń lekarza
  •  dieta chłodna, płynna i półpłynna
  •  wystąpienie siniaków, krwiaków na skórze, obrzęku lub wysięku z dziurki od nosa po stronie operowanej często nie wymaga dodatkowego leczenia
  • chłodzenie operowanej okolicy wg zaleceń lekarza
  • unikamy wysiłku fizycznego w okresie pozabiegowym, szczególnie podnoszenia ciężkich przedmiotów do 2 tyg po zabiegu
  • ze względu na różnicę ciśnień nie jest wskazane latanie samolotem
  • przestrzeganie wizyt kontrolnych

Przez ostatnie 5 lat w naszej Klinice wykonaliśmy 103 zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu