Maluch w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta Dziecka w gabinecie stomatologicznym ma nie tylko znaczenie zdrowotne, ale przede wszystkim zapoznawcze i edukacyjne. To właśnie te pierwsze wizyty decydują o wykształceniu pozytywnego nastawienia do leczenia stomatologicznego w życiu dorosłym.

Czym się kierować podczas wyboru tego właściwego?

Rodzice długo zastanawiają się które miejsce wybrać, wiemy bowiem że placówek medycznych jest sporo w naszym otoczeniu. Czy musi być to koniecznie klinika o profilu dziecięcym? Czy może być to osiedlowy gabinet w którym lekarz zna wszystkich swoich Pacjentów po imieniu a atmosfera jest wręcz rodzinna? Na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru?

Warto zaplanować wizytę w godzinach przedpołudniowych, wtedy dzieci są wypoczęte i łatwiej się koncentrują.

Dziecko przychodząc po raz pierwszy do stomatologa odczuwa strach przed nieznanym. Tym bardziej powinniśmy postarać się, aby ta wizyta miała miły, przyjazny charakter. Ważne jest miejsce w którym dziecko oczekuje na wizytę. Dobrym pomysłem jest jasna poczekalnia z wydzielonym kącikiem do zabaw i gier. Czas oczekiwania na wizytę nie powinien być zbyt długi, aby dziecko się nie znudziło. Trudno wtedy o skupienie podczas właściwej wizyty. Czas oczekiwania można umilić dziecięcą muzyką lub bajką edukacyjną. Warto zaplanować wizytę w godzinach przedpołudniowych, wtedy dzieci są wypoczęte i łatwiej się koncentrują. W poczekalni Rodzic powinien znaleźć materiały informacyjne dotyczące metod pielęgnacji jamy ustnej czy działań profilaktycznych.

Oprócz wystroju poczekalni znaczenie ma również wystrój gabinetu. Jasne, pastelowe kolory we wnętrzu oraz dziecięce motywy w ubiorze personelu zmniejszą dystans. Gabinet powinien być tak zorganizowany, aby praca przebiegała szybko i sprawnie. Lekarz powinien przywitać się z Dzieckiem, dzięki czemu nawiązuje z nim pierwszy kontakt. Podczas wizyty Dziecku towarzyszy Rodzic, co jest oznaką bezpieczeństwa. Wskazanym jest, aby Dziecko widziało Rodzica przez cały pobyt na fotelu stomatologicznym. Stomatolog nie musi być specjalistą stomatologii dziecięcej powinien być za to uprzejmy, spokojny, cierpliwy i opanowany. Ważna jest umiejętność nawiązania kontaktu, wykazania zainteresowania dzieckiem i chęć poznania jego zdania. Pamiętajmy że to Dziecko jest w centrum uwagi.

Rodzicu zwróć uwagę, czy Lekarz używa słów zrozumiałych dla Dziecka i czy korzysta z zasady "Tell-Show-Do" (powiedz, pokaż, wykonaj). Nigdy nie powinno okłamywać się Małego Pacjenta, traci wtedy ono zaufanie i przestaje współpracować. Dlatego błędem jest mówienie, że zabieg będzie bezbolesny skoro wiemy że tak nie będzie lub przeprowadzanie zabiegu z zaskoczenia.

Nie należy zmieniać lekarza prowadzącego, gdyż Dziecko przywiązuje się i do otoczenia i do osób.

Istotnym czynnikiem jest długość wizyty – te pierwsze, adaptacyjne nie powinny być dłuższe niż 20 min. Dzieci do 4 r. ż. – wizyta do 30 min., 5-10 lat do 45 min. a powyżej 10 lat wizytę można wydłużyć do 1 godz.

Najprzyjemniejszą częścią jest nagradzanie Małego Zucha bez względu na rezultat wizyty. Lekarz powinien porozmawiać z Rodzicem, wyjaśnić co było zrobione i jakie są plany na kolejne wizyty. Nie należy zmieniać lekarza prowadzącego, gdyż Dziecko przywiązuje się i do otoczenia i do osób.

Wiele czynników wpływa na powodzenie leczenia i adaptacje, ale tak naprawdę najważniejszy w tym wszystkim jest czynnik ludzki i więź która tworzy się na linii Dziecko-Lekarz. Ta więź często trwa latami i wówczas jest to najlepsza nagroda dla Lekarza.

Rodzicu miej oczy szeroko otwarte, obserwuj, pytaj ale kieruj się też swoimi odczuciami. W końcu wybór gabinetu stomatologicznego dla Malucha to bardzo ważna decyzja. Życzymy Państwu samych trafnych wyborów.

lek. dent. Irmina Materna

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu