Pierwsza pomoc przy złamaniach zębów

Złamanie zęba to bolesna i stresująca sytuacja, która może zdarzyć się każdemu z nas. Jak sobie z nią poradzić, aby dodatkowo nie pogorszyć sprawy? Poznaj SOS w przypadku złamanego zęba, najczęstsze przyczyny takich wypadków, a także jakie metody leczenia oferuje warszawskie centrum stomatologiczne DeClinic!

Najczęstsze przyczyny złamania zęba

Zęby, mimo swojej twardej struktury, nie pozostają odporne na uszkodzenia. Mogą ulec drobnym ukruszeniom, pęknięciom, a nawet poważniejszym złamaniom. Najczęściej przyczyną złamania zębów są urazy mechaniczne. Uderzenie w szczękę, upadek czy wypadek (np. samochodowy lub zwykłe wywrócenie się na rowerze) mogą doprowadzić do niechcianego złamania. Sporty kontaktowe takie jak piłka nożna, hokej czy boks, również zwiększają ryzyko mechanicznych uszkodzeń.

Problematyczne bywa też spożywanie niektórych pokarmów. Orzechy, landrynki czy inne twarde przekąski niejednokrotnie są w stanie spowodować nawet poważne złamanie zęba. 

Dodatkowymi czynnikami czyniącymi zęby podatne na złamania są: 

  • Bruksizm – pacjenci cierpiący na bruksizm (czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami) są bardziej narażeni na takie urazy. Nadmierne ścieranie zębów znacząco osłabia ich strukturę.
  • Próchnica – nieleczone ubytki osłabiają strukturę zęba, czyniąc go bardziej podatnym na uszkodzenia. Dotyczy to również zębów po przebytym leczeniu kanałowym, pozbawionych naturalnej miazgi.
  • Słaba kondycja szkliwa – dieta bogata w kwaśne produkty (np. picie dużej ilości soków owocowych czy jedzenie cytrusów) oraz uboga w witaminy (szczególnie witaminy D) osłabia szkliwo, zwiększając ryzyko uszkodzeń. Szkliwo może również osłabiać nieprawidłowo wykonany zabieg wybielania zębów (np. niektórymi domowymi metodami).
  • Noszenie biżuterii w jamie ustnej – kolczyki w języku lub wargach nieustannie uderzają o zęby – a to z kolei może prowadzić do pęknięcia szkliwa. 

Co zrobić, kiedy ząb się złamie?

Złamanie zęba zazwyczaj jest odczuwalne natychmiast po doznaniu urazu. Towarzyszy mu ból, zauważalny brak fragmentu zęba, a czasem także krwawienie i opuchlizna. Jeśli korona zęba wydaje się nieuszkodzona, oznacza to, że mogło dojść do pęknięcia. W przypadku gdy pęknięcie dotarło aż do korzenia, zazwyczaj odczujemy intensywny ból, nasilający się podczas gryzienia oraz przy spożywaniu zimnych, gorących lub słodkich pokarmów.

Każdy taki niespodziewany uraz wymaga natychmiastowej reakcji. Oto kilka kroków, które należy podjąć w przypadku złamania zęba:

  1. Przepłucz jamę ustną.

Użyj ciepłej wody, aby delikatnie oczyścić obszar wokół uszkodzonego zęba.

  • Zatamuj krwawienie.

Jeśli doszło do krwawienia, przyłóż gazik lub chusteczkę higieniczną do krwawiącego miejsca i delikatnie uciskaj.

  • Zabezpiecz ostre lub poszarpane krawędzie zęba.

Możesz to zrobić przy pomocy chusteczki higienicznej.

  • Zastosuj zimny okład.

Jeśli obszar wokół zęba puchnie, przyłóż zimny okład do zewnętrznej strony policzka.

  • Unikaj jedzenia.

Staraj się nie jeść do czasu wizyty u dentysty, a jeśli jest to konieczne, wybieraj miękkie pokarmy i nie używaj uszkodzonej strony jamy ustnej.

  • Niezwłocznie skonsultuj się z dentystą.

Każde złamanie wymaga konsultacji z lekarzem, który oceni uszkodzenia i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Pamiętaj, że złamany ząb trzeba bezwzględnie naprawić, gdyż nieleczony uraz będzie się powiększał i prowadził do nasilenia się dolegliwości. 

Metody leczenia złamanego zęba

Leczenie złamanego zęba zależy od stopnia uszkodzenia oraz od tego, czy złamanie obejmuje tylko szkliwo, zębinę, czy również miazgę zęba. Oto metody najczęściej stosowane przez specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic:

Wypełnienie kompozytowe

To rozwiązanie stosuje się w sytuacjach, gdy złamanie dotyczy jedynie niewielkiej części korony zęba, bez uszkodzenia miazgi. Dentysta wykorzystuje wówczas materiał kompozytowy w naturalnym kolorze zęba, aby odbudować jego kształt.

Licówka 

Licówki są cienkimi nakładkami, które pokrywają przednią powierzchnię zęba. To rozwiązanie bardzo estetyczne, które maskuje pęknięcia i przywraca piękny uśmiech. 

Korona protetyczna

Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, a złamanie obejmuje większą część korony zęba, ale nie doszło do uszkodzenia korzenia, konieczne może być zastosowanie korony protetycznej (dotyczy to zwłaszcza zębów trzonowych). Lekarz wówczas szlifuje powierzchnię zęba i nakłada na niego koronę protetyczną. Taka korona wzmacnia ząb i przywraca mu funkcję żucia.

Leczenie kanałowe

W przypadku, gdy doszło do złamania zęba z odsłonięciem miazgi, stomatolog może zalecić leczenie kanałowe. Lekarz usuwa martwą lub zakażoną miazgę, oczyszcza kanały korzeniowe, a następnie wypełnia je specjalnym materiałem. Po leczeniu kanałowym ząb zwykle zostaje odbudowany koroną.

Implant stomatologiczny

Jeśli złamanie obejmuje również korzeń zęba, konieczny może być zabieg chirurgiczny, czyli ekstrakcja złamanego zęba i wszczepienie implantu stomatologicznego. Implant zastępuje utracony ząb i pełni funkcję korzenia, na którym następnie mocowana jest korona protetyczna.

Jak zapobiec złamaniom zębów?

Mimo że nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka złamania zęba, to są pewne kroki, które możemy podjąć, aby je nieco zminimalizować:

  • Uważaj na to, co gryziesz.

Zęby nie są narzędziami do usuwania łupin z orzechów czy otwierania opakowań. Unikaj też rozgryzania twardych cukierków czy kości. 

  • Stosuj ochraniacze na zęby.

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, wyposaż się w specjalne ochraniacze. Zabezpieczą one Twój uśmiech przed mechanicznymi urazami podczas aktywności fizycznej.

  • Rozpocznij leczenie bruksizmu.

Jeśli cierpisz na bruksizm, skonsultuj się ze stomatologiem. Może on wówczas zaproponować szynę relaksacyjną, którą zakłada się na noc, aby chronić zęby przed ścieraniem. Warto też rozważyć wsparcie fizjoterapeuty, który pomoże zmniejszyć napięcie mięśni żuchwy.

  • Stosuj właściwą dietę.

Unikaj częstego picia kwaśnych soków i napojów, które osłabiają szkliwo, takich jak kawa, napoje energetyczne, izotoniki czy alkohol. Zadbaj o dostarczenie witamin, zwłaszcza witaminy D i wapnia, które są kluczowe dla zachowania mocnych zębów.

  • Regularne odwiedzaj dentystę.

Specjalista pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy, takie jak próchnica, która osłabia zęby i zwiększa ryzyko ich złamania.

Złamany ząb to nie koniec świata. Warto w tej sytuacji zachować spokój i odpowiednio zareagować, aby dodatkowo nie pogarszać sytuacji oraz nie narażać się na jeszcze większy ból. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele metod leczenia takich złamań, które na nowo pozwolą nam się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Jeśli szukasz dentysty w Warszawie, który pomoże Ci przy złamaniu zęba, pilnie zapisz się na wizytę do DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Kiedy jest konieczność ekstrakcji zęba?

Mimo że poziom dzisiejszej stomatologii sprawia, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zachować naturalne uśmiechy pacjentów, wciąż zdarza się, że dla zęba (lub zębów) nie ma już ratunku. Jedynym wyjściem jest wówczas ekstrakcja zęba, czyli jego trwałe usunięcie. W jakich sytuacjach jest to konieczne? W tym artykule specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic omawiają najczęstsze wskazania do ekstrakcji zęba.

Więcej >
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Więcej >
Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu