Piaskowanie zębów - jak usunąć przebarwienia?

Nie wystarczy mycie zębów rano i wieczorem, żeby skutecznie zapobiec próchnicy, chorobom przyzębia i jamy ustnej. Naszym zębom, które są jedyną powierzchnią ciała, która nie potrafi samodzielnie eliminować drobnoustrojów, potrzebne są zabiegi profilaktyczne wykonywane w klinice dentystycznej. Jednym z nich jest piaskowanie zębów.

Wskazania i przebieg piaskowania zębów

Po co potrzebne jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym, który polega na profesjonalnym oczyszczeniu powierzchni zębów z licznych przebarwień.

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Przebarwienia zębów to nieestetyczny efekt nagromadzenia barwników na powierzchni szkliwa a także wewnątrz tkanek twardych zęba, co wynika z anatomii bowiem szkliwo jest porowate. Są one dość powszechne, ponieważ powstają w wyniku picia kawy, herbaty, soków owocowych, czerwonego wina, jak również niektórych ziołowych naparów a nawet częstego picia wody z cytryną. Na pewno negatywny wpływ na barwę zębów ma palenie papierosów, gdyż tytoń sprawia, że żółkną.

Na czym polega piaskowanie zębów?

To kluczowy zabieg higienizacyjny polegający na oczyszczaniu zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Działa ona poprzez emisję strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglanu sodu i piasku smakowego) oraz powietrza.

Piaskowanie zębów nie jest bolesne, może jedynie narażać na niewielki dyskomfort, wynikający z możliwości krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Do gustu może nie przypaść smak piasku dentystycznego, który jest lekko słony z dodatkiem substancji smakowych często imitujących cytrynę.

Na szczęście piaskowanie zębów zwykle nie trwa dłużej niż 10-15 minut i jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Ewentualne podrażnienia i niedogodności odczuwane w jamie ustnej ustępują w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Jakie są zabiegi profilaktyczne uzupełniające piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów często jest poprzedzone zabiegiem scalingu, który rozbija nie tylko kamień, ale też płytkę nazębną – trwały nalot, w skład którego wchodzą żywe i martwe bakterie. Płytka przyczynia się do rozwoju procesu próchnicowego, w efekcie którego dochodzi do powstania ubytków w zębach.

Końcowym etapem jest polishing czyli polerowanie zębów. Służą temu obrotowe szczotki, gumki oraz pasty profilaktyczne o dużej ścieralności. Aby końcowo szkliwo było idealnie gładkie, używa się past o rosnącej polerowalności, które oczyszczają i wygładzają powierzchnię zęba. Piaskowanie zębów często bywa również zabiegiem wstępnym przygotowującym do ich wybielania.

Komu polecane jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów należy traktować jako zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy, kiedy na zębach występuje osad. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się przeciętnie raz na pół roku.

Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty oraz częstsze piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego (co 3 miesiące). Piaskowanie jest polecane również osobom, które mają wady zgryzu objawiające się stłoczeniem zębów.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu