Okluzja – czy tylko ścieranie się zębów?

Jako lekarze patrzymy na zęby przez pryzmat całego narządu żucia - szczeka oraz żuchwa, mięśnie oraz stawy.
Wszystkie te elementy muszą pracować razem w harmonii dla prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Zęby wzajemnie muszą komponować się ze sobą w określony sposób równomiernie przenosząc obciążenia. Dzięki temu cały układ pracuje sprawnie i dobrze.

Zjawisko choroby okluzyjnej zachodzi, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową harmonią układu, kiedy zęby nie stykają się dokładnie w relacji szczęki i żuchwy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z poważnym problemem stomatologicznym. Ujego podstaw może leżeć wiele długo falowych problemów.

Okluzja to właściwa relacja między zębami szczęki górnej i dolnej uwzględniająca prawidłowe położenie stawu skroniowo-żuchwowego

Jeśli pojawiają się nieprawidłowe kontakty górnych i dolnych partii zębów, można wówczas mówić o chorobie okluzyjnej. Samo zjawisko powoduje nadmierną pracę mięśni szczęki, które skrajnie naprężone, niszczą przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy oraz same zęby.

Zaburzenie okluzji to niestety wciąż lekceważona choroba stomatologiczna. Część Pacjentów często ignoruje pierwsze symptomy i rzadko sami zgłaszają problem. Kiedy schorzenie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, wówczas dopiero zgłaszają się po pomoc.

Jeśli już zdiagnozujemy chorobę okluzyjną, wówczas niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia. Podstawą jest tutaj doprowadzenie do prawidłowych funkcji stawów. Ważne jest też rozpoznanie wszelkich odchyleń narządów żucia

Choroba okluzyjna to złożony problem, aby go rozwiązać całkowicie zdarzają się sytuacje, że potrzebna jest konsultacja ortopedyczna lub neurologiczna.

Ze swojej strony, kiedy zgromadzimy niezbędne dane, wykonujemy specjalne modele gipsowe, które umieszcza się w artykulatorze. Pozwalają one dokładnie ocenić stan układu mięśniowo-stawowo-zębowego. Następnie przechodzimy do tzw. deprogramacji, czyli poprawnego ustawienia relacji wszystkich skladowych narządu żucia.

Kolejne etapy uzależnione są od danego przypadku, jednak wszystkie wspomniane działania mają na celu utrzymanie uśmiechu w najlepszym możliwym stanie na długie lata.

W naszej klinice leczenie choroby okluzyjnej zajmuje bardzo ważne miejsce. Nasza wiedza i doświadczenie pozwala w każdym przypadku rozwiązać problemy naszych Pacjentów.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu