Od wnętrza zęba do estetyki uśmiechu

„Najbardziej Ci do twarzy z uśmiechem” – tak mawiał Leonardo da Vinci. Sentencja choć tak stara, wciąż aktualna.

Ładne zęby to nie tylko idealne odbudowy kompozytowe, porcelanowe licówki czy korony protetyczne. Współczesna stomatologia estetyczna i nowe technologie, pozwalają zadbać o zęby Pacjentów w każdym nawet najmniejszym detalu, bo walka o zniewalający efekt rozpoczyna się dużo wcześniej, rozpoczyna się w świecie mikro, na etapie leczenia kanałowego i decydowania o rodzaju zastosowanego wkładu koronowo – korzeniowego.

Każdy z nas dąży do tego, aby jego uśmiech był jedyny, niepowtarzalny, zdrowy, po prostu piękny.

Wielu Pacjentów zgłasza się z problemem szarego, czasem sinego przebarwienia przy koronach protetycznych, na granicy dziąsła i zęba. W przypadku kiedy dotyczy to pojedynczego zęba w odcinku przednim, jest to szczególnie widoczne, zwłaszcza jeśli Pacjent podczas uśmiechu pokazuje dziąsła. To przebarwienie jest najczęściej spowodowane obecnością korony protetycznej, której wnętrze jest metalowe oraz standartowego lub lanego metalowego wkładu koronowo – korzeniowego.

Wkład jest uzupełnieniem protetycznym, który wzmacnia ząb od środka i jest elementem łączącym korzeń zęba z przyszłą koroną lub licówką protetyczną. Wkłady wykorzystywane są również do wzmocnienia pozostałej części zęba w przypadku wykonywania rekonstrukcji kompozytowych. W przeszłości stosowano wkłady metalowe, od których dzisiaj się odchodzi, szczególnie gdy chcemy uzyskać ładny efekt końcowy. Zostały one zastapione przez włókna szklane. Kiedy wchodziły na rynek, nikt nie wierzył, że za kilka lat ich stosowanie będzie standardem.

Włókno szklane oprócz innych lepszych parametrów technicznych, charakteryzuje się dobrą przeziernością, co sprawia, że chętnie po nie sięgamy. Zabieg jego osadzania jest wykonywany przez lekarzy endodontów, którzy pod mikroskopem w dużym powiększeniu usuwają stare wkłady, poprawiają, jeśli to konieczne leczenie kanałowe i cementują włókna szklane na nowoczesne cementy adhezyjne. Dzięki tym czynnościom powstaje szczelny, kolorystycznie kompatybilny z tkankami, zrąb koronowo – korzeniowy, stanowiący punkt wyjścia dla dalszych prac protetycznych. Oczywiście, nie każdy metalowy wkład można usunąć i zastąpić go włóknem szklanym. Wtedy przychodzi nam z pomocą mikrochirurgia periodontologiczna, ale to już zupełnie inna opowieść.

Tekst: lek. dent. Irmina Materna

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu