Nowoczesne leczenie kanałowe

Rozległa próchnica czy martwica miazgi – tego typu poważne schorzenia mogą się skończyć utratą zęba. Ostatnią deską ratunku często okazuje się wymagające precyzji leczenie kanałowe. Na szczęście nowoczesny sprzęt połączony z doświadczeniem lekarza niweluje dyskomfort pacjenta i zapewnia dokładność działań stomatologa.

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, jest konieczne w przypadku nieodwracalnego stanu zapalnego, wynikającego najczęściej ze źle leczonej bądź nieleczonej próchnicy. Innym powodem wdrożenia tego rodzaju leczenia jest martwica lub choroba miazgi zęba (potocznie nazywanej nerwem zęba).

Wyzwanie endodontyczne

Na leczenie kanałowe warto decydować się zwłaszcza wtedy, kiedy staje się przed dylematem – usunąć ząb czy jeszcze starać się go uratować. W DeClinic w takiej sytuacji najczęściej podejmuje się wyzwanie endodontyczne. Powodów jest wiele.

Skuteczność leczenia jest bardzo wysoka, czyli ryzyko że ząb jednak stracimy – jest niewielkie. Poza tym leczenie kanałowe jest tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie chorego lub uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem.

Zawsze warto przemyśleć leczenie endodontyczne, ponieważ ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, a w przyszłości i tak pojawi się konieczność uzupełnienia braku zęba.

Leczenie kanałowe na czym polega?

  • Dokładnym całkowitym usunięciu zainfekowanych tkanek ze środka zęba, a konkretnie jego komory i kanałów korzeni.
  • Odpowiednim ukształtowaniu i poszerzeniu kanału korzeniowego przy pomocy narzędzi ręcznych i maszynowych (są to bardzo cienkie - od 0,06 do 0,40 mm - narzędzia piłująco-penetrujących) oraz środków płuczących o działaniu przeciwbakteryjnym lub rozpuszczającym usuwaną ze ścian kanału tkankę.
  • Szczelnym wypełnieniu kanału lub kanałów korzeniowych zęba najczęściej za pomocą materiału o nazwie gutaperka i innych uszczelniaczy, które mogą być kondensowane "na zimno" lub "na gorąco".

Zaawansowana technologia w endodoncji

Najwyższa precyzja jest konieczna, ponieważ leczenie kanałowe polega na dotarciu do korzeni zęba i jego kanałów, i mechanicznym usunięciu z nich bakterii. Poziom komfortu i precyzji tego rodzaju leczenia podniósł się dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii wykorzystywanej w stomatologii. Mikroskopy stomatologiczne umożliwiają wgląd do komory zęba i jego kanałów.

Wnętrze zęba to obszar o wielkości zaledwie 3×4 mm. Na tak niewielkiej przestrzeni może znajdować się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra. Endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru długości kanału zębowego.

Nowoczesny sprzęt, którym w DeClinic posługują się stomatolodzy, pozwala na wdrożenie skutecznych i szybkich metod endodontycznego leczenia zęba.

Światowej klasy mikroskop Zeiss OPMI Pico zapewnia najwyższą precyzję. Dzięki niemu lekarz może dokładniej zobaczyć wnętrze zęba, które ma być oczyszczone i wyleczone. Mikroskop powiększa i oświetla leczony obszar. Lekarz ma wgląd do wnętrza kanałów, może ocenić ich długość i kształt, a także zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia. To sprawia, że leczenie często kończy się już na jednej wizycie.

Endodoncję w DeClinic można nazywać nowoczesną również dlatego, że wykorzystuje się też endometr Morita (Denta Port ZX), radiowizjografię (Stern Weber) oraz precyzyjne techniki wypełniania kanałów korzeniowych. DeClinic pracuje na systemie SAF System Minimally Invasive Endodontics, który pozwala na dokładną irygację podczas oczyszczania kanałów, co skutecznie je dezynfekuje, sprawiając że leczenie kończy się szybkim sukcesem.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu