Estetyczny uśmiech i harmonijne rysy twarzy są uważane za atrakcyjne przez każdego z nas. Niestety, ortodoncja nie zawsze umożliwia osiągnięcie nam idealnego zgryzu. Są bowiem takie wady, których nie da się wyleczyć nawet za pomocą najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych. Tutaj z pomocą przychodzi leczenie ortognatyczne. Czym jest ortognatyka, na czym polega i jak wygląda w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Estetyczny uśmiech i harmonijne rysy twarzy są uważane za atrakcyjne przez każdego z nas. Niestety, ortodoncja nie zawsze umożliwia osiągnięcie nam idealnego zgryzu. Są bowiem takie wady, których nie da się wyleczyć nawet za pomocą najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych. Tutaj z pomocą przychodzi leczenie ortognatyczne. Czym jest ortognatyka, na czym polega i jak wygląda w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
W przypadku gdy wady zgryzu nie są możliwe do skorygowania za pomocą leczenia ortodontycznego (lub gdy jego efekty są niezadowalające) do gry wkracza leczenie ortognatyczne. Ortognatyka to część chirurgii szczękowo-twarzowej zajmująca się odtwarzaniem prawidłowych relacji kości twarzoczaszki. Jest pewnego rodzaju mostem łączącym ortodoncję z chirurgią. W DeClinic leczenie ortognatyczne jest leczeniem zespołowym, obejmującym ścisłą współpracę ortodonty oraz doświadczonego chirurga szczękowo-twarzowego.
Celem zabiegów ortognatycznych jest przywrócenie pożądanej harmonii struktur twarzoczaszki. W efekcie następuje poprawa estetyki rysów twarzy, a także uzyskanie prawidłowego zgryzu. Skuteczne leczenie ortognatyczne pozwala też pozbyć się licznych nieprawidłowości w zakresie prawidłowego oddychania, żucia, połykania czy mówienia. Wiele wad, które można wyleczyć za pomocą zabiegów ortognatycznych, wywołuje bowiem silne dolegliwości bólowe, napięcia mięśni, a także mocno ogranicza funkcje narządu żucia.
Zabieg ortognatyczny zalecany jest w sytuacjach, gdy nieprawidłowości wynikają z budowy szkieletu twarzoczaszki, a nie wyłącznie z ustawienia zębów. Spośród nich można wymienić:
Wśród wskazań do przeprowadzania chirurgicznego zabiegu ortognatycznego są też, między innymi, trudności związane z przeżuwaniem, gryzieniem i przełykaniem, przewlekłe bóle (np. głowy lub szczęki), ścierające się zęby, oddychanie przez usta czy bezdech senny. Warto jednak mieć świadomość, że samo występowanie tych objawów nie jest wskazaniem do zabiegu. Decyzje o przeprowadzeniu operacji podejmuje lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz szczegółowej diagnostyki.
Zazwyczaj początek leczenia ma miejsce w gabinecie lekarza ortodonty. To bowiem on zwykle kieruje pacjenta na pierwszą konsultację do chirurga specjalizującego się w ortognatyce. Ortognatyka obejmuje kompleksową opiekę nad pacjentem – zaczynając od diagnostyki (zdjęcia RTG, tomografia stożkowa 3D i fotografie twarzy) przez przygotowanie pacjenta do zabiegu, samą operację, aż po okres rekonwalescencji i dalsze etapy leczenia.
Zabieg ortognatyczny zazwyczaj poprzedzony jest leczeniem ortodontycznym za pomocą stałego aparatu na zęby. Robi się to w celu dekompensacji wady zgryzu. To prowadzi do prawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych i przygotowanie do mechanicznego ustawienia szczęk przez chirurga w trakcie operacji. Takie leczenie ortodontyczne może trwać od pół roku do nawet 1,5 roku, w zależności od rodzaju wady.
Niekiedy leczenie ortognatyczne obejmuje również współpracę z fizjoterapeutą stomatologicznym. Specjalista ten diagnozuje układ mięśniowy twarzoczaszki, co ma istotne znaczenie dla ustawienia zębów i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Operacja ortognatyczna polega na przecięciu kości, ustawieniu ich w prawidłowej pozycji, a następnie zespoleniu specjalistycznymi tytanowymi płytkami i śrubami. W zależności od rodzaju leczonej wady operacja może polegać na przecięciu wyłącznie kości żuchwy (szczęki dolnej), jak i szczęki górnej oraz dolnej. Stąd też nazwy zabiegów – operacja jednoszczękowa oraz operacja dwuszczękowa. W DeClinic większość zabiegów ortognatycznych jesteśmy w stanie wykonać bezpośrednio przez jamę ustną, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i zaawansowane techniki chirurgiczne. Dla pacjenta oznacza to brak blizn na skórze twarzy oraz brak zniekształceń tkanek miękkich.
Operacja ortognatyczna zazwyczaj trwa kilka godzin. Pacjent powinien pozostać w szpitalu przez około 2 dni w celu obserwacji. W pierwszym tygodniu po zabiegu wymagane są wizyty kontrolne według wskazań lekarza prowadzącego. Pierwsza faza rekonwalescencji (objawiająca się bólem, zasinieniem i obrzękiem) trwa zwykle około 6 tygodni. Całkowite wygojenie zajmuje niekiedy ponad 10 miesięcy. W tym czasie kości zrastają się do nowej pozycji, a płytki i śruby mogą zostać usunięte. Aby osiągnąć ostateczny efekt leczenia ortognatycznego, najczęściej zalecane jest założenie raz jeszcze aparatu ortodontycznego na kolejnych kilka miesięcy.
Pacjenci mogą się spodziewać ogólnej poprawy komfortu życia. Po zabiegu zmienia się ich wygląd – twarz staje się bardziej harmonijna, a wszelkie asymetrie zostają zlikwidowane. Dzięki temu czują się atrakcyjniejsi i nabierają pewności siebie. Leczenie ortognatyczne to jednak coś znacznie więcej niż tylko poprawa estetyki uśmiechu. Skutecznie przeprowadzony zabieg ortognatyczny przywraca pacjentowi pełną funkcjonalność narządu żucia. Może bez problemów oraz bólu gryźć, żuć i przełykać. Operacja pozwala też pozbyć się niektórych wad wymowy. W przypadku osób, które ze względu na wadę miały problemy z oddychaniem lub snem, operacja oznacza nową jakość snu – pacjenci łatwiej oddychają, przestają chrapać i zgrzytać zębami, a ich organizm jest znacznie lepiej dotleniony.
Ortognatyka to często ostatnia deska ratunku dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnego leczenia ortodontycznego. Jeśli szukasz doświadczonego zespołu ekspertów, którzy zajmują się ortognatyką w Warszawie, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic. Lekarzem specjalizującym się w zabiegach ortognatycznym jest doktor Michał Zmorzyński.
Pacjentka zgłosiła się do DeClinic z chęcią poprawy warunków zgryzowych i symetrii twarzy.
Dzięki tomografii komputerowej 3D otrzymujemy najdokładniejszy obraz radiologiczny. Badanie to pomaga lekarzowi w szybkiej, precyzyjnej diagnozie i ułatwia wybrać najlepszą metodę leczenia stomatologicznego.
Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?