Licówki – wskazania, przebieg zabiegu, efekt

Licówki to świetny sposób na natychmiastową poprawę wyglądu zębów, zwłaszcza w przypadku przebarwień, ukruszeń czy niewielkich wad zgryzu. Pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem bez konieczności sięgania po bardziej inwazyjne zabiegi stomatologiczne. Jakie są główne wskazania do założenia licówek, jaki dają efekt oraz jak wygląda przebieg zabiegu w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Licówki to świetny sposób na natychmiastową poprawę wyglądu zębów, zwłaszcza w przypadku przebarwień, ukruszeń czy niewielkich wad zgryzu. Pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem bez konieczności sięgania po bardziej inwazyjne zabiegi stomatologiczne. Jakie są główne wskazania do założenia licówek, jaki dają efekt oraz jak wygląda przebieg zabiegu w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Czym są licówki i jakie są ich rodzaje?

Licówki to cieniutkie płytki, które przykleja się na zewnętrzną powierzchnię zęba przy pomocy specjalnego kleju. Dzięki licówkom możemy błyskawicznie zamaskować wszelkie niedoskonałości zębów (takie jak przebarwienia), a także zmienić ich kształt – wydłużyć je, poszerzyć czy zmniejszyć przestrzenie międzyzębowe. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają cieszyć nowym uśmiechem natychmiast po wyjściu z gabinetu lekarza. Bez konieczności przechodzenia przez długotrwałe, inwazyjne leczenie. 

Licówki dentystyczne wykonuje się z różnych materiałów – od tych o średniej trwałości aż po bardzo trwałe (i jednocześnie nieco droższe). Najpopularniejsze z nich to:

Licówki kompozytowe

Jest to rozwiązanie najtańsze i mniej trwałe niż licówki porcelanowe czy ceramiczne. Wykonuje się je z żywic kompozytowych, zbliżonych do tych, które stosuje się do wypełniania ubytków. Licówki kompozytowe pozwalają cieszyć się nowym uśmiechem za stosunkowo niską cenę, ale wraz z upływem czasu ulegają przebarwieniom oraz mają tendencję do osadzania się kamienia nazębnego.

Licówki pełnoceramiczne

Są wykonane z ceramik skaleniowych, które imitują naturalny wygląd naszych zębów. Licówki pełnoceramiczne są trwalsze od licówek kompozytowych i wyglądają dużo naturalniej, ale ich cena jest wyższa.

Licówki porcelanowe

To obecnie najpopularniejszy rodzaj licówek dentystycznych, zwłaszcza w przypadku zębów przednich. Cechuje je naturalny wygląd, wysoka elastyczność oraz duża wytrzymałość. Co więcej, licówki porcelanowe nie mają tendencji do przebarwień, a także są odporne na osadzanie się kamienia. Są wyjątkowo szczelne i kompatybilne z tkankami przyzębia. Licówki porcelanowe mają trwałość nawet do 15 lat.

Licówki dentystyczne – wskazania i przeciwwskazania 

Kiedy stomatolog może podjąć decyzję o zaproponowaniu pacjentowi licówek dentystycznych? Najczęściej wykonuje się je w celu poprawienia estetyki zębów – choć w wielu przypadkach wpływają też na przywrócenie funkcji zębów, które uległy uszkodzeniu.

Najczęstsze zastosowania licówek:

 • „Wybielanie” zębów i maskowanie przebarwień na zębach (zwłaszcza jeśli przebarwienia są oporne na klasyczne wybielanie).
 • Poprawa estetyki zębów – korekta ich kształtu lub wielkości. 
 • Naprawa popękanych zębów. 
 • Odbudowa zębów, które się starły, np. ze względu na bruksizm (zgrzytanie zębami). 
 • Erozje i ubytki przyszyjkowe.
 • Uzupełnienie leczenia ortodontycznego – zwłaszcza w przypadku dużych odstępów między zębami.

Co jednak ważne, licówki nie zastąpią leczenia ortodontycznego – dlatego nie zakłada się ich u pacjentów, którzy mają wady zgryzu wymagające noszenia aparatu na zębach. Ważnym przeciwskazaniem do założenia licówek dentystycznychsą również próchnica i choroby dziąseł. Licówek nie zakłada się także na zęby po leczeniu endodontycznym. 

Jak zakłada się licówki? Przebieg zabiegu w DeClinic

Proces zakładania licówek dentystycznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic przebiera różnie, w zależności od celu takiego zabiegu, rodzaju licówek oraz stanu zębów pacjenta. Przed zabiegiem konieczna jest wizyta, podczas której lekarz podejmie decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do założenia licówek. Protetyk najpierw ocenia stan zdrowia szkliwa i dziąseł, a następnie dobiera rodzaj licówek dentystycznych. W DeClinic dążymy do minimalnej inwazyjności takiego zabiegu, więc zawsze staramy się proponować rozwiązania, które nie będą wymagały szlifowania naturalnego szkliwa.

Co ważne, przed założeniem licówek dentystycznych zęby muszą być wyleczone oraz oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego. Jeśli pacjent decyduje się na licówki wyłącznie na zębach przednich, proponujemy również zabieg profesjonalnego wybielania – tak, aby można było wybrać jaśniejszy kolor licówek, dopasowany do pozostałych zębów. Po takich przygotowaniach lekarz protetyk może przejść do procedury właściwej.

Etapy zakładania licówek dentystycznych w DeClinic:

Najpopularniejszy typ licówek (czyli licówki porcelanowe) jest mocowany adhezyjnie bez szlifowania. Tak zamocowana licówka pozwala zachować jak najwięcej tkanek zęba. 

 1. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego uzębienia.
 2. Pobranie wycisków łuków zębowych. 
 3. Dobranie kształtu licówek do rysów twarzy. 
 4. Wyciski trafiają do laboratorium, gdzie wykonuje się model (mock-up) i przygotowuje woskową wizualizację pracy (tak zwany wax-up).
 5. Po zaakceptowaniu wizualizacji przez pacjenta przystępujemy do preparacji zębów pod licówki w znieczuleniu miejscowym. Pacjent opuszcza nasz gabinet w tymczasowym uzupełnieniu. 
 6. Podczas ostatniej wizyty lekarz cementuje właściwe licówki porcelanowe. Zacementowane licówki idealnie harmonizują z naturalnymi zębami.

Efekty założenia licówek

Do najważniejszych efektów założenia licówek zaliczamy:

 • Natychmiastowa poprawa estetyki uzębienia w mało inwazyjny sposób. Licówki porcelanowe zakładane w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic pozwalają zachować naturalne tkanki zęba bez jego wcześniejszego szlifowania. 
 • Możliwość zamaskowania przebarwień lub innych niedoskonałości zębów, których nie da się skorygować standardowym wybielaniem.
 • Korekta niektórych wad zgryzu, np. przodozgryzu.
 • Odbudowa zębów – usunięcie złamań, popękań czy rys na szkliwie. 
 • Bardzo naturalny wygląd. Licówki porcelanowe nie odróżniają się od naszych naturalnych zębów. 
 • Licówki nie pozostawiają żadnego śladu zabiegu stomatologicznego. 

Licówki dentystyczne – zwłaszcza niewymagające szlifowania licówki porcelanowe – to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na poprawę estetki naszego uśmiechu w nieinwazyjny sposób. Jeśli marzysz o nowym uśmiechu i szukasz polecanego protetyka w Warszawie, zapisz się na wizytę do DeClinic – warszawskiego centrum stomatologicznego. Nasi eksperci przeprowadzą kompleksową diagnostykę i dobiorą licówki do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

WARTO WIEDZIEĆ
Na czym polega leczenie protetyczne w DeClinic?

Braki w uzębieniu lub ich nieestetyczny wygląd mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie, a także zdrowie. Z pomocą przychodzi protetyka – dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej struktury zębów, ich funkcji oraz estetycznego wyglądu. Jak dokładnie wygląda leczenie protetyczne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic i jakie rodzaje uzupełnień protetycznych stosujemy?

Więcej >
Pęknięty ząb – co teraz?

Pęknięty ząb to problem, który może dotknąć każdego z nas. Czasem pęknięcie jest tak drobne, że możemy go nawet nie zauważyć. Czasem jednak powoduje silny ból, który nasila się podczas gryzienia. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny, objawy oraz różne metody leczenia pękniętego zęba.

Więcej >
Licówki porcelanowe - gwarancja pięknego uśmiechu

Jak najmniej inwazyjnie i jak najbardziej trwale. Takie wymagania stawiają protetyce XXI wieku świadomi pacjenci. Licówki porcelanowe spełniają te oczekiwania, sprawiając że zęby wyglądają idealnie.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
  envelopephone-handsetbubblemenu