Powszechnie przyjęło się, że krzywe zęby zawsze wymagają leczenia ortodontycznego i wielomiesięcznego noszenia aparatu. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnej stomatologii niektórzy pacjenci mają możliwość skorzystania z alternatyw. Jedną z nich są licówki. Kiedy można zastosować licówki na krzywe zęby? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic odpowiadają!
Licówki to uzupełnienia protetyczne w formie cienkich płytek, które przykleja się do zewnętrznej powierzchni zębów. Ich głównym celem jest szybka poprawa estetyki uśmiechu.
Najczęściej licówki stosuje się w celu:
Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtrwalszym (i zarazem najdroższym) rozwiązaniem są licówki porcelanowe, które nie ścierają się nawet po wielu latach noszenia. Swoją strukturą i kolorem do złudzenia przypominają prawdziwe zęby, więc efekt jest bardzo naturalny. Tańszym i mniej trwałym rozwiązaniem są licówki kompozytowe. Zazwyczaj służą pacjentom przez kilka lat, wobec czego stosuje się jako rozwiązanie tymczasowe.
Niektórzy pacjenci w celu poprawy estetyki swojego uśmiechu pytają również o korony na krzywe zęby. Trzeba jednak podkreślić, że korony wymagają bardziej inwazyjnego przygotowania zębów i wiążą się ze znacznym ubytkiem zdrowych tkanek uzębienia. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic to protetyk zajmuje się dobraniem właściwego rozwiązania oraz przygotowaniem zębów do zabiegu.
Warto mieć świadomość, że licówki nie są metodą leczenia wad zgryzu, a jedynie maskują niedoskonałości. Niestety, nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody odbudowy uśmiechu. Licówki mogą być stosowane do korekty krzywych zębów jedynie w określonych sytuacjach:
Drobne wady kształtu zębów
Licówki są skuteczne w korygowaniu niewielkich skrzywień, takich jak diastema (przerwa między zębami), zęby soplowe (stożkowate) oraz mikrodontyczne (małe) zęby. Licówki mogą również poprawić wygląd zębów nieznacznie nachylonych lub obróconych, pod warunkiem że nie powodują one zgryzu urazowego.
Zęby przednie
To rozwiązanie stosuje się zazwyczaj jedynie na przednie zęby, czyli jedynki i dwójki. Czasem (kiedy zęby są proste), licówki nakładane są aż do piątek.
Po leczeniu ortodontycznym
Gdy ortodontyczne ustawienie zębów nie jest w pełni zadowalające, licówki mogą pomóc w dodatkowej korekcie. Są stosowane w celu precyzyjnego ustawienia jednego lub kilku zębów po zakończonym leczeniu ortodontycznym.
Brak przeciążeń mechanicznych
Licówki na krzywych zębach mają sens jedynie wtedy, jeśli zgryz pacjenta nie powoduje przeciążeń mechanicznych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia licówek. Dlatego ważne jest, aby pacjent nie cierpiał na bruksizm (zgrzytanie zębami), nie obgryzał paznokci ani nie miał innych nawyków mogących uszkodzić licówki.
Właściwe nawyki higieniczne
Pacjent musi przestrzegać dobrej higieny jamy ustnej, aby uniknąć próchnicy oraz innych problemów, które mogą wpłynąć na trwałość licówek.
Zastosowanie licówek na krzywe zęby jest możliwe, ale wymaga dokładnej oceny przez protetyka, który uwzględni wszystkie aspekty zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz jego nawyki. W przypadkach poważnych wad zgryzu najpierw konieczne może być leczenie ortodontyczne, aby przygotować zęby do dalszych zabiegów estetycznych.
Leczenie ortodontyczne, licówki, a może koronki na krzywe zęby? Jeśli ta decyzja dopiero przed Tobą, warto zapoznać się z zaletami korekcji zębów za pomocą licówek.
O tym, jak dokładnie przebiega zakładanie licówek w DeClinic, pisaliśmy obszernie w osobnym artykule w całości poświęconemu licówkom.
Licówki to świetny sposób na zamaskowanie drobnych niedoskonałości uśmiechu i są coraz częściej polecane jako alternatywa dla aparatu ortodontycznego. Są tańsze, nieinwazyjne, a sam proces leczenia trwa dużo krócej. Jeśli zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie, umów się na wizytę do DeClinic i skorzystaj z pomocy najlepszych protetyków w Warszawie!
Choć dla niektórych osób jest powodem do wstydu, to wielu celebrytów uczyniło z niej cechę charakterystyczną swojego wizerunku. Diastema, czyli potocznie mówiąc szpara między jedynkami, może przyjmować różne rodzaje i wynikać z różnych powodów. W wielu przypadkach nie wymaga leczenia, choć niekiedy może utrudniać mówienie czy nawet powodować choroby przyzębia. Oto wszystko, co warto wiedzieć o diastemie!
To zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który jest mało inwazyjny, a skutecznie niweluje drobne ukruszenia, pęknięcia czy przebarwienia. Ten „lifting” odbywa się za pomocą materiałów kompozytowych i zapewnia błyskawiczną metamorfozę uśmiechu. Nie należy mylić go z wybielaniem zębów.
Znaczenie koloru w estetyce prac protetycznych, zwłaszcza licówek ma ogromne znaczenie. To właśnie od licówek Pacjenci wymagają spektakularnych zmian w swoim uśmiechu. Delikatne, niepozorne płatki porcelany bardzo często na zawsze zmieniają nasz wizerunek, nasze postrzeganie czy styl życia.