Kwasowa erozja szkliwa. Czym się objawia i jak ją leczyć?

Nadwrażliwość zębów na temperatury czy matowienie powierzchni zębów są objawami, które czasem łatwo przeoczyć. Tymczasem mogą być pierwszymi symptomami poważnego uszkodzenia struktury zębów, czyli kwasowej erozji szkliwa. Czym jest i jaką leczyć? Eksperci z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic wyjaśniają!

Czym jest kwasowa erozja szkliwa?

Kwasowa erozja szkliwa to proces chemiczny polegający na stopniowym rozpuszczaniu i uszkadzaniu twardych tkanek zęba – początkowo szkliwa, a w bardziej zaawansowanym stadium także zębiny. Ubytki powstające w wyniku tej erozji są płaskie, gładkie i początkowo trudne do zauważenia. 

Choroba ta jest coraz bardziej powszechna i dotyka osoby w różnym wieku. Przebiega bez udziału drobnoustrojów, będąc wynikiem działania kwasów pochodzenia zewnętrznego (np. z pożywienia) oraz wewnętrznego (np. w wyniku choroby). Czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednia dieta, która osłabia szkliwo zębów i prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Objawy kwasowej erozji szkliwa

Początkowe stadia kwasowej erozji szkliwa są trudne do zauważenia i diagnozę może postawić jedynie stomatolog. Pierwsze oznaki, na które należy zwrócić uwagę, to zwiększona nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury oraz na słodkie i kwaśne jedzenie. W miarę postępowania erozji szkliwa, jego powierzchnia staje się matowa i szorstka. Następnie widoczne są również zmiany w kształcie zębów, szczególnie na brzegach siecznych (utrata konturu powierzchni szkliwa). Zęby stają się kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do odsłonięcia zębiny, a nawet uszkodzenia miazgi zęba wymagającego leczenia kanałowego.

Objawy kwasowej erozji szkliwa najczęściej występują na powierzchniach wargowych przednich zębów oraz na powierzchniach żujących zębów bocznych. Takie erozje nazywamy erozjami dietetycznymi, gdyż ich główną przyczyną jest niewłaściwa dieta i spożywanie zbyt wielu „kwaśnych” produktów. W przypadkach erozji spowodowanej wewnętrznymi czynnikami zmiany mogą pojawić się na powierzchniach językowych i podniebiennych.

Przyczyny kwasowej erozji szkliwa

Erozja szkliwa może być wynikiem działania zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te pierwsze uzależnione są od naszej diety. Do produktów spożywczych, które obniżają pH w jamie ustnej, sprzyjając erozji szkliwa, zaliczamy między innymi:

  • napoje gazowane takie jak Pepsi czy Coca-Cola,
  • kawa,
  • herbata,
  • soki owocowe,
  • alkohol,
  • ocet,
  • owoce (cytrusy, rabarbar, porzeczki, wiśnie, czereśnie, maliny, śliwki),
  • białe wino i piwo,
  • niektóre warzywa (np. szparagi, szczaw, pomidory i brukselka). 

Warto tu podkreślić, że nie tylko sama ilość, ale przede wszystkim częstotliwość jedzenia produktów o niższym pH stwarza zagrożenie dla naszych zębów. 

Kwasowa erozja szkliwa może być wywołana również czynnikami wewnętrznymi, takimi jak:

  • zaburzenia wydzielania śliny (np. wywołane przez niektóre leki), 
  • refluks żołądkowo-przełykowy i powiązane z nim choroby, takie jak choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, a także cukrzyca,
  • bulimia i anoreksja (podczas wymiotów treść żołądkowa cofa się do jamy ustnej),
  • alkoholizm.

Jak leczyć kwasową erozję szkliwa?

Kwasowa erozja szkliwa to niestety proces nieodwracalny. Jedynym sposobem usunięcia postępujących uszkodzeń jest użycie materiałów światłoutwardzalnych, lakierów i laków. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic mogą również zaproponować rekonstrukcję zębów za pomocą koron porcelanowych lub licówek.

Pierwszym krokiem po usłyszeniu diagnozy powinno być skupienie się na zatrzymaniu postępu choroby, złagodzeniu występujących dolegliwości oraz znalezieniu ich przyczyny (lub przyczyn). Podczas codziennej higieny zębów należy przerzucić się na szczoteczkę o miękkim włosiu oraz specjalne pasty o niskim współczynniku ścieralności, aby dodatkowo nie uszkadzać szkliwa. Specjaliści z DeClinic zalecają też zabieg fluoryzacji zębów – fluor świetnie bowiem wzmacnia szkliwo. Do użytku domowego dobrze sprawdzą się płyny do płukania ust zawierające hydroksyapatyt czy fluor. W przypadku występowania bólu dentysta może też zalecić środki zmniejszające dolegliwości i nadwrażliwość zębów na zimne oraz gorące pokarmy. 

Aby zatrzymać już postępującą erozję szkliwa, należy wprowadzić wiele istotnych zmian w swoich nawykach. Konieczne będzie ograniczenie spożywania produktów sprzyjających erozji przy jednoczesnym włączeniu do diety pokarmów o pH neutralnym – nabiału bez dodatku cukru, jaj czy orzechów. Jeśli koniecznie chcemy pić niesłużące nam napoje i soki, lepiej robić to przez słomkę. Po zjedzeniu kwaśnego produktu warto również przepłukać jamę ustną wodą. Polecane jest także żucie gum z ksylitolem, który ma działanie przeciwpróchnicze i neutralizuje pH w jamie ustnej.

W przypadku gdy kwasowa erozja szkliwa ma przyczyny wewnątrzpochodne, niezbędne jest także skonsultowanie się z odpowiednim lekarzem, który postawi diagnozę oraz wdrożenie właściwego leczenia (lub zmianę leków, jeśli erozja szkliwa jest wywołana przez przyjmowane leki). Warto też pozostać pod stałą opieką stomatologa i higienistki stomatologicznej, którzy będą na bieżąco obserwować, czy zmiany nie postępują oraz indywidualnie podpowiedzą, jak leczyć kwasową erozję w szkliwa w danym przypadku.

Mało który pacjent zdaje sobie sprawę, że nie tylko duża ilość cukru w diecie szkodzi naszym zębom. Nadmierne spożywanie soków, kawy, wina czy owoców może być równie katastrofalne w skutkach. Na całe szczęście kwasową erozję szkliwa można zahamować poprzez zmianę nawyków, a na już powstałe uszkodzenia w strukturze zębów istnieje szereg rozwiązań stomatologicznych. Jeśli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, umów się na wizytęw warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
Zalety i wady implantów zębowych

Nie ma się co oszukiwać – wszczepienie implantu to poważna sprawa i inwazyjny zabieg. Ma sporo plusów, ale jak każda procedura medyczna wiąże się z pewnymi uciążliwościami. Warto to wszystko rozważyć, zanim się zdecydujemy na implanty.

Więcej >
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?

Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu