Mimo że poziom dzisiejszej stomatologii sprawia, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zachować naturalne uśmiechy pacjentów, wciąż zdarza się, że dla zęba (lub zębów) nie ma już ratunku. Jedynym wyjściem jest wówczas ekstrakcja zęba, czyli jego trwałe usunięcie. W jakich sytuacjach jest to konieczne? W tym artykule specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic omawiają najczęstsze wskazania do ekstrakcji zęba.
Współczesna stomatologia jest nastawiona na leczenie zębów – nawet tych bardzo zepsutych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasem zęba po prostu nie da się odratować; zwłaszcza jeśli jego pozostawienie mogłoby prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. W takich przypadkach konieczne jest całkowite usunięcie, czyli ekstrakcja zęba.
Ekstrakcja zęba to zabieg przeprowadzany przez lekarza stomatologii lub chirurga szczękowo-twarzowego. Polega na przerwaniu ciągłości tkanki ozębnej, która łączy korzeń zęba z kością zębodołu, a następnie usunięciu zęba. W DeClinic przeprowadzamy dwa rodzaje ekstrakcji zębów:
Ekstrakcja zęba (niezależnie od rodzaju) zawsze odbywa się w znieczuleniu. Zazwyczaj wystarczy znieczulenie miejscowe, choć zdarzają się sytuacje, w których specjaliści DeClinic rekomendują przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą.
Mimo że ekstrakcja zęba uznawana jest za ostateczność, to istnieje kilka sytuacji, w których taki zabieg może okazać się niezbędny – zwłaszcza jeśli inne opcje leczenia zostaną wyczerpane. Oto najpowszechniejsze wskazania do usunięcia zęba:
Zdarza się, że bakterie próchnicowe doprowadziły do takiego rozpadu tkanek, że nie jest już możliwe przeprowadzenie leczenia kanałowego. W takich sytuacjach należy działać szybko. Zaawansowany zgorzel lub martwica miazgi dają nie tylko dolegliwości bólowe, ale są też zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, potencjalnie prowadząc do chorób serca, infekcji dróg oddechowych czy powikłań cukrzycy.
Konieczność usunięcia zęba pojawia się również w zaawansowanych przypadkach chorób tkanek przyzębia, które mogą powodować utratę podparcia kostnego i rozchwianie zębów. W skrajnie zaawansowanej paradontozie usunięcie zębów i zastąpienie ich rozwiązaniem protetycznym jest niekiedy krokiem koniecznym, aby choroba nie czyniła dalszego spustoszenia w kości szczęki.
Zdarza się, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji w wyniku odbytego urazu mechanicznego. Dotyczy to zwłaszcza złamań korony poniżej szyjki zębowej, złamań i pęknięć korzeni lub sytuacji, kiedy ząb znalazł się w szczelinie złamanej szczęki czy żuchwy. Każdy z takich przypadków jest inny, więc lekarz musi przeprowadzić dokładną diagnostykę, zanim zakwalifikuje zęba do usunięcia.
Przykładem może być tu usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości. W przypadku zębów zatrzymanych sytuacja jest o tyle skomplikowana, iż zęby całkowicie lub częściowo zatrzymały się w tkance kostnej szczęki. Niekiedy niewielki fragment ich korony wystaje ponad powierzchnię dziąsła, a niekiedy cały ząb jest otoczony przez kość. Często obserwowanym powikłaniem zęba zatrzymanego jest skłonność do powstawania stanów zapalnych i zakażeń dziąseł, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także może prowadzić do szczękościsku. Wówczas taki ząb kwalifikuje się do usunięcia.
Niekiedy korekta wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego wymaga całkowitego usunięcia zęba lub nawet kilku zębów, aby wygospodarować w łuku zębowych niezbędną przestrzeń. Najczęściej do prawidłowego osadzenia aparatu niezbędne jest usunięcie trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek, ale zdarza się też konieczność ekstrakcji czwórek czy piątek.
W przypadku usuwania ósemek lub ekstrakcji zębów w celu skutecznego leczenia ortodontycznego nie jest konieczne wypełnianie luki w łuku zębowym. W sytuacjach, kiedy usunięty ząb obejmował widoczną część jamy ustnej lub był niezbędny do prawidłowego żucia czy artykulacji, konieczne będzie wszczepienie implantu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że po takiej ekstrakcji pozostałe zęby tracą swoją podporę i zaczynają przesuwać się w kierunku powstałej przestrzeni, ulegając tym samym przekrzywieniu. W niektórych przypadkach może to wywoływać problemy ze zgryzem, a nawet uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego czy utratę zdrowych zębów. Zbyt długie zwlekanie z wypełnieniem luki ekstrakcji zęba nie tylko wpływa niekorzystnie na samą estetykę uśmiechu, ale może też oznaczać konieczność odbudowy kości materiałem kościozastępczym. Im szybciej zdecydujemy się zatem na wstawienie implantu w miejsce usuniętego zęba, tym lepiej. Decyzję o proponowanym rozwiązaniu implantologicznym zawsze podejmuje lekarz po dokładnej diagnostyce, wykluczeniu przeciwwskazań oraz konsultacji z Pacjentem.
Choć w DeClinic dążymy do ratowania naturalnych zębów naszych pacjentów za wszelką cenę, to niekiedy jest to po prostu niemożliwe. W takich sytuacjach ekstrakcja zęba nie jest jedynie rozwiązaniem zalecanym ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim interwencją lekarską, która zapobiega poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Na całe szczęście rozwój nowoczesnej stomatologii pozwala nam przywracać zdrowy uśmiech w nawet bardzo trudnych przypadkach. Jeśli chcesz skonsultować się ze sprawdzonym dentystą w Warszawie i omówić, czy Twój ząb kwalifikuje się do ekstrakcji, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic.
Czy wiesz, że charakterystyczny silny ból w okolicy żuchwy lub szczęki wcale nie musi oznaczać rozwijającej się próchnicy zębów? Bardzo podobne objawy daje zapalenie nerwu trójdzielnego, nazywane też neuralgią nerwu trójdzielnego lub rwą twarzową. Jak je od siebie odróżnić oraz czy zapalenie nerwu trójdzielnego ma wpływ na zęby?
Zdarza się niekiedy, że leczenie stomatologiczne – zamiast ból zęba uśmierzyć – powoduje jego nasilenie. Czym może być spowodowany ból zęba po leczeniu, jak długo trwa, jakie mogą być jego przyczyny oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic rozwiewają wątpliwości!
Czy uśmiech ma płeć? Niewiele osób o tym wie, ale... w pewnym sensie tak! Chociaż sama budowa zębów jest taka sama, to kobiece zęby swoim kształtem nieco różnią się od uzębienia męskiego. Znajomość tych różnic oraz niuansów jest przydatna przy planowaniu metamorfoz uśmiechu w warszawskim centrum stomatologicznymDeClinic. Na czym polegają te różnice i czy rzeczywiście odgrywają tak dużą rolę w stomatologii estetycznej?