Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego, kłopoty z oddychaniem lub mową, a także bóle i napięcia stawów skroniowo-żuchwowych. Nowoczesna stomatologia dysponuje licznymi metodami korekty wad zgryzu, a aparat ortodontyczny nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jakie opcje leczenia wady zgryzu są dostępne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Wada zgryzu definiowana jest jako nieprawidłowe ułożenie zębów lub nieharmonijne relacje między szczękami. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic na co dzień diagnozujemy wiele różnych rodzajów wad zgryzu – zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Aby skutecznie je leczyć, niezbędna jest dokładna diagnostyka stomatologiczna oraz właściwy plan leczenia, który niekiedy może objąć kilka etapów.
Takie wieloetapowe, interdyscyplinarne leczenie wad zgryzu wymaga współpracy kilku różnych specjalistów z zakresu ortodoncji, chirurgii szczękowo-twarzowej czy protetyki. Na szczęście w większości przypadków jedna z dostępnych metod w zupełności wystarczy. Jakie są to metody?
Leczenie wad zgryzu zawsze musi być dostosowane do danego pacjenta. W zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu stosuje się różne techniki ortodontyczne, protetyczne oraz chirurgiczne.
Współczesna ortodoncja oferuje szeroką gamę rozwiązań, które umożliwiają skuteczną korekcję wad zgryzu, poprawiając zdrowie, estetykę uśmiechu oraz codzienny komfort życia pacjentów.
Stałe aparaty ortodontyczne
Stałe aparaty ortodontyczne to najczęściej stosowana metoda leczenia krzywych zębów, problemu ze stłoczonymi zębami, a także dla osób z tyłozgryzem. Standardowy aparat ortodontyczny składa się z zamków i pierścieni, które mocowane są do bezpośrednio zębów za pomocą kleju. Do nich mocuje z kolei specjalne gumki (ligatury), na których rozprowadzany jest drut. Ortodonta stopniowo reguluje siłę jego nacisku, w konsekwencji prostując zęby.
Aparaty samoligaturujące
To nowoczesna forma aparatu stałego, która wyróżnia się tym, że nie wymaga stosowania ligatur do przytrzymywania łuku ortodontycznego w zamkach. Zamiast tego zamki mają specjalne mechanizmy zatrzaskowe, które samodzielnie utrzymują łuk w odpowiedniej pozycji.
Aparaty lingwalne
To rozwiązanie dla osób, które potrzebują klasycznego, drucianego aparatu, ale chcą, aby pozostawał on niewidoczny (więcej o niewidocznych aparatach ortodontycznych przeczytasz w naszym osobnym wpisie). Aparaty lingwalne są bowiem mocowane od wewnętrznej strony zębów. Za ich pomocą można leczyć niemal każdą wadę zgryzu.
Aparaty typu Invisalign
Aparaty typu Invisalign to bezbarwne, zdejmowane nakładki, które stopniowo prostują zęby. Są one estetyczne i wygodne w noszeniu (można je zdejmować na czas jedzenia i mycia zębów), a jednocześnie skutecznie korygują wady zgryzu. Wymagają jednak systematyczności w noszeniu, więc są przeznaczone dla najbardziej zdyscyplinowanych pacjentów.
Aparaty ruchome
Stosowane są głównie u dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych. Aparaty te korygują wady w dość niewielkim stopniu i nie nadają się do leczenia wszystkich wad zgryzu. Najczęściej konieczna jest późniejsza korekta aparatem stałym, kiedy dziecko osiągnie już właściwy wiek (choć noszenie aparatu ruchomego może też zapobiec konieczności leczenia aparatem stałym w przyszłości).
W przypadku gdy pacjent zmaga się z brakami zębowymi, uszkodzeniami zębów lub niewielkimi deformacjami estetycznymi, które nie wymagają stosowania aparatu ortodontycznego, w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic możemy zaproponować rozwiązania z zakresu protetyki.
Korony protetyczne
To popularna metoda korekty wady zgryzu stosowana w sytuacjach, gdy zęby są uszkodzone, osłabione lub mają nieestetyczny wygląd. Korony nakładane są na oszlifowany ząb, przywracając jego kształt, rozmiar i funkcjonalność. Mogą być stosowane również już po zakończeniu leczenia ortodontycznego, a także pomóc w stabilizacji zębów.
Licówki
Licówki to cienkie nakładki porcelanowe lub kompozytowe, które przykleja się na powierzchnię przednich zębów w celu poprawy ich estetyki. Są świetnym rozwiązaniem w przypadku drobnych wad estetycznych, takich jak nierówne kształty zębów, niewielkie przesunięcia lub diastema („szpara” między zębami). Dla pacjentów, którzy przeszli leczenie ortodontyczne, licówki mogą stanowić ostatni krok ku osiągnięciu idealnego uśmiechu. Ich główną zaletą jest to, że są minimalnie inwazyjne i oferują natychmiastowy efekt „wow”. Więcej o stosowaniu licówek na krzywe zęby przeczytasz w osobnym artykule na ten temat.
Implanty zębowe
Implanty to najbardziej zaawansowana metoda uzupełniania braków zębowych. Implanty są wyjątkowo trwałe i stabilne, a ich estetyka oraz funkcjonalność są zbliżone do naturalnych zębów. Stosuje się je, aby odbudować brakujące zęby, co pozwala na równomierne rozłożenie sił żucia i zachowanie prawidłowej pozycji pozostałych zębów w szczęce.
W przypadku bardziej skomplikowanych wad zgryzu (jak zgryz otwarty, tyłozgryz czy przodozgryz), które nie mogą zostać skorygowane za pomocą aparatów ortodontycznych, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Operacje ortognatyczne, wykonywane przez chirurgów szczękowych, mają na celu poprawę zarówno funkcji żucia, jak i estetyki twarzy. Zabiegi te wymagają szczegółowego planowania oraz ścisłej współpracy między ortodontą a chirurgiem.
Taki operacje polegają na przemodelowaniu kości szczęki i żuchwy w celu poprawy ich ustawienia. Są zalecane pacjentom, u których wada prowadzi do znacznych problemów zdrowotnych, takich jak trudności w gryzieniu, połykaniu, mówieniu czy oddychaniu. Po operacji pacjent zazwyczaj musi kontynuować leczenie ortodontyczne, aby zapewnić zębom prawidłowe ustawienie w skorygowanym układzie kostnym. Więcej o tym, na czym polega leczenie ortognatyczne zgryzu, znajdziesz w naszym osobnym wpisie.
Mimo że stomatologia oferuje wiele metod korekty wad zgryzu, warto pamiętać, że ich dobór musi być poprzedzony dokładną diagnostyką. Zanim przejdziemy do leczenia, specjalista przeprowadza szczegółową analizę stanu jamy ustnej pacjenta, a następnie opracowuje szczegółowy plan. Jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie leczenia wady zgryzu i szukasz polecanego ortodonty w Warszawie, zapisz się na wizytę do DeClinic!
Stomatologia to jedna z tych dziedzin medycyny, które rozwijają się w błyskawicznym tempie. Ostatnich kilkanaście lat zapewniło specjalistom z zakresu dentystyki oraz ich pacjentom nowe możliwości i dostępne opcje leczenia – często nie tylko skuteczniejsze, ale też mniej inwazyjne, tańsze i szybsze niż dotychczas stosowane metody. Jakie alternatywy w leczeniu zębów stosują specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic?
Codzienna higiena jamy ustnej w domu ma największy wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Szczoteczka do zębów to jednak za mało, aby w pełni pozbyć się resztek pokarmu oraz płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Niezbędne jest również stosowanie nici dentystycznej lub jej alternatywy – irygatora. Czym dokładnie jest irygator do zębów, komu jest polecany i jak go używać? Specjaliści warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic wyjaśniają!
Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?