Wypełnienia stomatologiczne, nazywane też „plombami”, służą do uzupełniania ubytków tkanki w zębie poddanym leczeniu próchnicy. Jakie są ich estetyczne oraz funkcjonalne aspekty? Które rodzaje wypełnień polecamy pacjentom w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Odbudowanie zęba przy użyciu wypełnienia dentystycznego jest szalenie istotnym elementem leczenia próchnicy. Jego nadrzędnym celem jest zabezpieczenie opracowanego ubytku przed nawrotem choroby. Nie jest to jednak jedyna rola, jakie w stomatologii odgrywają wypełnienia. Główne funkcjonalne aspekty wypełnień stomatologicznych to:
Zastosowanie wypełnienia dentystycznego „zalepia” opracowany ubytek, uniemożliwiając ponowne przedostanie się niechcianych bakterii do środka zęba. Tę funkcję spełnia świetnie każdy stosowany w nowoczesnej stomatologii rodzaj wypełnienia. Zarówno najpopularniejsze plomby kompozytowe, wypełnienia glasjonomerowe, jak i nowoczesne wkłady koronowe, mają doskonałe właściwości adhezyjne do szkliwa i zębiny.
Jedynym wyjątkiem mogą być popularne niegdyś wypełnienia amalgamatowe, które nie łączą się aż tak ściśle ze szkliwem oraz zębiną. Takie warunki zwiększają szanse na przedostanie się bakterii do szczeliny pomiędzy tkanką zęba a wypełnieniem dentystycznym.
Niektóre rodzaje wypełnień stomatologicznych nie tylko zabezpieczają wyleczonego zęba przed dostaniem się do niego bakterii, a mają też dodatkowe działanie ochronne. Takim przykładem są wypełnienia glasjonomerowe, które stopniowo uwalniają jonu fluory, dzięki czemu hamują rozwój zmian próchniczych.
Pod tym względem najsłabiej wypadają plomby amalgamatowe, wokół których mogą gromadzić się bakterie, szczególnie jeśli wypełnienie nie jest idealnie dopasowane do tkanki zęba.
Ważną funkcją wypełnienia dentystycznego, zwłaszcza przy dużych ubytkach, jest właściwe odtworzenie naturalnego kształtu zęba. Tu zdecydowanym zwycięzcą są wkłady koronowe takie jak inlay, onlay czy overlay. Dzięki zaawansowanym technologiom modelowania CAD/CAM protetycy są w stanie bardzo precyzyjnie odtworzyć ząb. Wkłady koronowe sprawdzają się w przypadku dużych braków korony zęba, gdzie oddanie funkcjonalności zęba ma największe znaczenie.
Plomby kompozytowe można łatwo modelować bezpośrednio w ustach pacjenta, co również pozwala na precyzyjne dopasowanie do kształtu zęba. Najsłabiej wypadają tu plomby amalgamatowe, których struktura nie pozwala na odtworzenie anatomicznych detali.
Im wytrzymalszy materiał, tym wypełnienie stomatologiczne lepiej znosi codzienne wyzwania, takie jak jedzenie. Tu, co ciekawe, pierwsze miejsce zajmują wypełnienia amalgamatowe. Mają bardzo wysoką odporność na ścieranie i siłę żucia, co czyni je idealnymi do stosowania w tylnych zębach.
Wypełnienia ceramiczne są równie odporne, choć nieco mniej elastyczne. Najmniej wytrzymałe są plomby kompozytowe. Z czasem ulegają ścieraniu, dlatego lepiej sprawdzają się w mniejszych ubytkach, a także w zębach przednich, gdzie najważniejsze są aspekty wizualne.
Najwyższą biokompatybilnością z naturalnymi tkankami zęba cechują się wypełnienia glasjonomerowe (inaczej szkło-jonomerowe). Z tego względu pacjenci DeClinic często wybierają je jako alternatywę dla standardowych plomb kompozytowych.
Po drugiej strony mamy amalgamaty, które składają się ze stopu metali. Z tego względu u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia w jamie ustnej.
Oczywiście, dobre wypełnienie stomatologiczne to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. W końcu wszystkim nam zależy na tym, aby plomba nie była widoczna i perfekcyjnie oddawała wygląd naszego naturalnego uśmiechu.
Dopasowanie kolorystyczne to dla naszych pacjentów główny wyznacznik jakości wypełnienia stomatologicznego.Pod tym względem świetnie wypadają wkłady koronowe. Są one przygotowywane indywidualnie w pracowni protetycznej dla każdego pacjenta, zapewniając doskonały efekt estetyczny.
Naturalny kolor zębów dobrze oddają również nowoczesne plomby kompozytowe. Ich kolor nie zależy od barwnika, a tak zwanego „zjawiska kameleona”. Ten efekt polega na takim rozproszeniu światła w materiale, by jego promienie odbijały się od tkanek zęba wokół wypełnienia. W ten sposób światło „nadaje” plombie kolor.
Najsłabiej pod względem estetycznym wypadają wypełnienia amalgamatowe. Mają one charakterystyczną, srebrno-czarną barwę, która znacząco różni się od koloru zębów. Zdecydowanie nie nadają się do wypełnień w widocznych miejscach.
Czymś typowym dla zębów, jest ich naturalna przezroczystość oraz sposób, w jaki odbijają światło. Pod tym kątem najmniej polecane są pomby amalgamatowe, które zupełnie nie będą w stanie oddać tego efektu.
Naturalny wygląd szkliwa najlepiej oddają wkłady koronowe – nie tylko ze względu na dopasowany kolor, ale również na właściwości odbijania światła. Kompozyty, mimo że bardzo często są stosowane dla przednich zębów, odbijają światło nieco inaczej niż naturalne szkliwo.
Najpopularniejsze plomby kompozytowe z czasem ulegają przebarwieniom. Jeszcze słabiej wypadają wypełnienia glasjonomerowe, które ze względu na chropowatą strukturę, mogą z czasem zmieniać swój kolor. Warto jednak pamiętać, że stomatologia cały czas się rozwija i nowoczesne materiały są coraz mniej podatne na żółknięcie.
Najbardziej odporne na przebarwienia są wkłady koronowe inlay, onlay i overlay, które nie chłoną pigmentów z kawy, herbaty, czerwonego wina, czy innych napojów szkodliwych dla zębów.
Jeśli zależy nam na naprawdę dobrze dopasowanym wypełnieniu stomatologicznym, które w idealnym stanie pozostanie z nami na długie lata – warto zainwestować we wkłady koronowe. Mimo wyższej ceny i konieczności odbycia dwóch wizyt u dentysty, zdecydowanie są warte zachodu. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic najczęściej stosujemy je u pacjentów po leczeniu kanałowym oraz w przypadku naprawdę dużych ubytków.
Warto mieć świadomość, że estetyka plomb kompozytowych w miarę upływu lat ulega pogorszeniu. Z czasem mogą tracić swój pierwotny kolor lub kształt i wymagać wymiany.
Każdy rodzaj wypełnień stomatologicznych ma swoje unikalne właściwości funkcjonalne oraz estetyczne, które odpowiadają różnym potrzebom pacjentów. Jeśli potrzebujesz pomocy z zakresu stomatologii zachowawczej lub planujesz wymienić plombę i szukasz sprawdzonego dentysty w Warszawie, umów się na wizytę w DeClinic.
Stomatologia to jedna z tych dziedzin medycyny, które rozwijają się w błyskawicznym tempie. Ostatnich kilkanaście lat zapewniło specjalistom z zakresu dentystyki oraz ich pacjentom nowe możliwości i dostępne opcje leczenia – często nie tylko skuteczniejsze, ale też mniej inwazyjne, tańsze i szybsze niż dotychczas stosowane metody. Jakie alternatywy w leczeniu zębów stosują specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic?
Stomatologa cyfrowa to absolutna rewolucja w leczeniu pacjentów. Mimo nowocześnie brzmiącej nazwy wcale nie jest to rozwiązanie przyszłości. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic rozwiązania cyfrowe są już naszą codziennością. Na czym dokładnie polega cyfrowe leczenie stomatologiczne i jakie niesie korzyści dla pacjentów?
Współczesna stomatologia – w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.