Paradontoza jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej, która może prowadzić do utraty zębów. Niestety bakterie odpowiedzialne za jej rozwój mogą wpływać na zdrowie całego organizmu, zwiększając ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze objawy paradontozy, jakie są jej przyczyny oraz jak skutecznie jej zapobiegać? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic dzielą się swoją wiedzą!
Paradontoza (inaczej zapalenie przyzębia), to przewlekła choroba, która wpływa na struktury otaczające i podtrzymujące zęby. Stan zapalny obejmuje tu zarówno dziąsła, jak i ozębną, cement korzeniowy czy kości zębodołu. Jest poważnym schorzeniem, które bez interwencji dentystycznej oraz właściwej higieny może prowadzić do zniszczenia tkanek, a w konsekwencji do rozchwiania, osłabienia, a nawet utraty zębów. Mimo że zapalenie przyzębia samo w sobie nie jest zaraźliwe, to bakterie wywołujące stan zapalny mogą być przenoszone przez ślinę osoby chorej.
Głównym czynnikiem rozwoju paradontozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, prowadząca do akumulacji płytki nazębnej na powierzchni zębów oraz dziąseł. Nieusuwane bakterie obecne w płytce prowadzą do powstawania kamienia nazębnego i wywołują stany zapalne.
Poza niewłaściwą higieną możemy wyróżnić dodatkowe czynniki sprzyjające rozwojowi paradontozy. Zaliczamy do nich:
Paradontoza rozwija się etapami, a jej wczesne objawy można łatwo przeoczyć.
Etap początkowy – pierwszy etap paradontozy to zapalenie dziąseł. Objawia się ich zaczerwienieniem, opuchlizną i krwawieniem podczas szczotkowania, a także brzydkim zapachem z jamy ustnej. W tej fazie dziąsła nie powinny boleć. Ten etap jest odwracalny przy zachowaniu właściwej higieny i dokładnym usunięciu płytki. Pomocna będzie wizyta na profesjonalnym zabiegu profilaktyki stomatologicznej.
Dalszy rozwój choroby – jeśli nie wdrożymy właściwej higieny i nie wyeliminujemy stanu zapalnego, dochodzi do pogłębiania się kieszonek dziąsłowych, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Pojawia się też nadwrażliwość na gorące i zimne potrawy, a zęby zaczynają się optycznie „wydłużać” w wyniku cofania się dziąseł.
Zaawansowana paradontoza – kość wyrostka zębodołowego zanika, zęby stają się ruchome i mogą wypadać. Warto pamiętać, że nieleczona paradontoza prowadzi niekiedy do poważniejszych powikłań zdrowotnych, takich jak choroby serca czy zapalenia płuc. Mogą one występować nawet już po utracie zębów.
Co zrobić, jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który przy podejrzeniu paradontozy skieruje nas do periodontologa, czyli lekarza specjalizującego się w chorobach przyzębia. Diagnostyka paradontozy w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic obejmuje dokładny wywiad medyczny, badanie kliniczne oraz zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają periodontologowi ocenić stan dziąseł.
Leczenie paradontozy jest uzależnione od stopnia jej zaawansowania. Jeśli przyzębie pacjenta jest w dobrym stanie, lekarz zazwyczaj wysyła go na zabieg profilaktyki stomatologicznej, podczas którego zostanie usunięty nadmiar płytki nazębnej. Higienistka wykona również instruktaż właściwej higieny jamy ustnej i pomoże w dobraniu odpowiedniej szczoteczki oraz metod szczotkowania.
W przypadku nagromadzonego kamienia konieczny jest scaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Jeśli mamy do czynienia z kieszonkami dziąsłowymi o głębokości do 5,5 mm i scaling nie przyniesie rezultatu, lekarz może zaproponować kiretaż zamknięty, czyli dokładniejsze oczyszczenie korzeni zębów oraz patologicznie powiększonych kieszonek. Zaawansowane przypadki wymagają bardziej kompleksowych metod, np. kiretażu otwartego, polegającego na chirurgicznym nacięciu dziąseł i usunięciu stanu zapalnego. Elementem planu leczenia paradontozy może być także wdrożenie antybiotyku (jednak antybiotyk sam w sobie nie stanowi nigdy podstawy leczenia).
Zaawansowana paradontoza jest chorobą nieodwracaną, co oznacza, że nie da się jej całkowicie wyleczyć. Jest jednak szansa na uzyskanie remisji, czyli stanu, kiedy lekarz nie obserwuje objawów chorobowych. Warszawskie centrum stomatologiczne DeClinic oferuje również edukację pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej, co jest kluczowe w zapobieganiu nawrotom choroby.
Zapobieganie paradontozie opiera się na kilku kluczowych zasadach:
Paradontoza to choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Na szczęście dzięki odpowiedniej profilaktyce, regularnym wizytom u stomatologa i właściwej higienie, możemy jej zapobiegać. Pamiętaj, że zdrowie dziąseł to nie tylko kwestia wyglądu, ale też ogólnego stanu zdrowia. Dbając o dziąsła, dbamy o cały swój organizm.
Jeśli szukasz sprawdzonego periodontologa w Warszawie, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic!
Bonding zębów to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, który jest w stanie wypełnić niewielkie uszkodzenia zębów i poprawić estetykę uśmiechu. Z uwagi na brak większej ingerencji w strukturę szkliwa wielu pacjentów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic decyduje się na to rozwiązanie. W tym artykule odpowiadamy na pytania, które na temat bondingu pojawiają się najczęściej.
Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.
Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?