Czym jest irygator do zębów i jak go stosować?

Codzienna higiena jamy ustnej w domu ma największy wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Szczoteczka do zębów to jednak za mało, aby w pełni pozbyć się resztek pokarmu oraz płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Niezbędne jest również stosowanie nici dentystycznej lub jej alternatywy – irygatora. Czym dokładnie jest irygator do zębów, komu jest polecany i jak go używać? Specjaliści warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic wyjaśniają!

Czym jest irygator do zębów?

Irygator stomatologiczny to urządzenie służące do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu i kierowaniu strumienia wody, która usuwa resztki jedzenia spomiędzy zębów, z kieszonek dziąsłowych oraz wzdłuż linii dziąseł. To właśnie w te okolice nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas szczotkowania zębów – nawet przy pomocy szczoteczki elektrycznej czy sonicznej. 

Irygator do zębów jest świetną alternatywą lub uzupełnieniem stosowania nici dentystycznych. Dodatkowo pomaga w higienie jamy ustnej osobom, które noszą aparaty ortodontyczne, korony, mosty czy implanty zębowe. 

Dla kogo polecany jest irygator do zębów?

Jak podkreślają stomatolodzy z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic – irygacja zębów sprawdzi się u każdego, komu zależy na zdrowiu zębów i dziąseł. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania irygatora, a jego używanie ma właściwie same zalety. 

Irygator do zębów w szczególności polecany jest osobom, u których stosowanie nici dentystycznych jest z różnych powodów niemożliwe, niekomfortowe, nieskuteczne lub bolesne.

Należą do nich:

  • Pacjenci zmagający się z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami (u których stosowanie nici dentystycznych wzmaga zaczerwienienie bądź krwawienie).
  • Pacjenci z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
  • Pacjenci z wyjątkowo ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi (gdzie nić dentystyczna nie jest w stanie się przecisnąć).
  • Pacjenci z wszczepionymi implantami.
  • Pacjenci z mostami lub koronami.
  • Pacjenci noszący aparat ortodontyczny lub szyny retencyjne (irygator świetnie radzi sobie z czyszczeniem miejsc przy zamkach i drutach).

Irygator nie podrażnia dziąseł, a wręcz przeciwnie – delikatnie je masuje. Nie wywołuje również krwawienia, bólu czy podrażnienia, które mogą niekiedy wystąpić przy używaniu nici dentystycznej. Irygator do zębów stosować mogą nawet dzieci. To świetny pomysł na prezent dla najmłodszych, aby wyrobić w nich nawyk właściwego dbania o jamę ustną. 

Rodzaje irygatorów do zębów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów irygatorów stomatologicznych:

  • Irygatory stacjonarne – są wyposażone w zbiornik na wodę i wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. 
  • Irygatory bezprzewodowe – najmniejsze z dostępnych na rynku irygatorów. W przeciwieństwie do modeli stacjonarnych zbiornik na wodę jest tu wbudowany bezpośrednio w rączkę urządzenia, co zapewnia mu dużą mobilność. 
  • Irygatory prysznicowe i kranowe – nie wymagają podłączenia do prądu czy uzupełniania zbiornika z wodą, gdyż działają dzięki ciśnieniu wody pochodzącej bezpośrednio ze słuchawki prysznicowej lub kranu. W przypadku tych irygatorów kontrolowanie strumienia wody jest trudniejsze.

Irygatory do zębów mają również specjalne rodzaje końcówek, na przykład takie przeznaczone do czyszczenia implantów, mostów, koron, aparatu ortodontycznego czy kieszonek dziąsłowych. Większości pacjentów wystarczą jednak końcówki o standardowej budowie.

Jak stosować irygator do zębów?

Irygatora stomatologicznego zawsze używamy przed umyciem zębów. Strumień wody rozluźnia resztki jedzenia, ułatwiając ich późniejsze usunięcie przy użyciu szczoteczki. Ta kolejność sprawia, że mycie jest dokładniejsze.

1. Zapewnij źródło wody.

W zależności od posiadanego modelu podłącz urządzenie do kranu lub napełnij zbiornik letnią wodą (najlepiej, aby jej temperatura nie przekraczała 40 stopni Celsjusza). Wystarczy do tego zwykła woda – idealnie, jeśli będzie przegotowana. Do pojemnika nie należy wlewać płynu do płukania ust, gdyż zawarte w nim składniki mogą uszkodzić urządzenie. 

2. Wybierz tryb pracy.

Niektóre modele mają jedynie opcję włączania i wyłączania urządzenia, ale wiele irygatorów zapewnia nam dodatkowo wybór poziomu ciśnienia. Moc pracy powinna być dla nas komfortowa i nie powodować bólu.

3. Umieść końcówkę irygatora w jamie ustnej.

Irygator należy trzymać w pozycji pionowej, a końcówkę skierowaną w stronę zębów. Usta muszą być przy tym lekko rozchylone, aby woda mogła swobodnie przepływać. Końcówka nie powinna dotykać zębów oraz dziąseł. Woda powinna być podawana prostopadle do linii dziąseł.

4. Włącz urządzenie.

Irygację zębów należy wykonywać nad umywalką. Stosując irygatora po raz pierwszy, warto się pochylić, gdyż niekontrolowane ciśnienie po zetknięciu z zębami może zachlapać lustro. 

5. Wyczyść jamę ustną.

Właściwa technika irygacji zębów polega na podążaniu za linią dziąseł. Zawsze zaczynamy od ostatnich zębów trzonowych i kierujemy się w stronę zębów przednich. Na każdy ząb warto poświecić od 2 do 4 sekund – zarówno na przód, jak i na tył zęba. Nie należy zapominać o przestrzeniach międzyzębowych. Cała czynność powinna zająć około 2-3 minuty.

6. Opróżnij zbiornik na wodę.

Po zakończeniu irygacji należy wylać ze zbiornika. Jej pozostawienie może powodować rozwój bakterii.

7. Wyczyść urządzenie.

Zbiornik na wodę oraz dyszę powinno się przepłukać po każdym użyciu, a następnie wytrzeć irygator do sucha. 

Warto pamiętać, że irygator do zębów co jakiś czas wymaga odkamieniania. Dotyczy to zwłaszcza modeli prysznicowych lub kranowych, a także irygatorów z pojemnikami – jeśli stosowana przez nas woda jest twarda. Można też wyposażyć się w specjalny filtr do wody, który zminimalizuje ekspozycję urządzenia na potencjalny osad i zapychanie się jego układu. 

Irygator do zębów nie jest obowiązkowym gadżetem, bez którego higiena jamy ustnej będzie niemożliwa. Jest jednak nieocenionym wsparciem w codziennym dbaniu o zdrowie zębów, polecanym bez ograniczeń każdemu pacjentowi. Urządzenie jest proste w obsłudze, działa skutecznie i nie wywołuje podrażnienia dziąseł, a ilość dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć idealny irygator dla siebie. Jeśli szukasz urządzeń polecanych przez naszych stomatologów lub chcesz wybrać się na przegląd jamy ustnej, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Kiedy jest konieczność ekstrakcji zęba?

Mimo że poziom dzisiejszej stomatologii sprawia, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zachować naturalne uśmiechy pacjentów, wciąż zdarza się, że dla zęba (lub zębów) nie ma już ratunku. Jedynym wyjściem jest wówczas ekstrakcja zęba, czyli jego trwałe usunięcie. W jakich sytuacjach jest to konieczne? W tym artykule specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic omawiają najczęstsze wskazania do ekstrakcji zęba.

Więcej >
Jak zachować zdrowy uśmiech?

W DeClinic wiele mówimy o zdrowym uśmiechu – zarówno na blogu czy mediach społecznościowych, jak i w codziennych rozmowach z naszymi pacjentami. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze zasady zachowania zdrowego uśmiechu na lata – prosto od ekspertów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu