Czym jest diastema? Przyczyny diastemy i jak ją leczyć

Choć dla niektórych osób jest powodem do wstydu, to wielu celebrytów uczyniło z niej cechę charakterystyczną swojego wizerunku. Diastema, czyli potocznie mówiąc szpara między jedynkami, może przyjmować różne rodzaje i wynikać z różnych powodów. W wielu przypadkach nie wymaga leczenia, choć niekiedy może utrudniać mówienie czy nawet powodować choroby przyzębia. Oto wszystko, co warto wiedzieć o diastemie!

Czym jest diastema?

Diastema to nic innego jak charakterystyczna szpara między siekaczami przyśrodkowymi w szczęce górnej, czyli jedynkami. Szczelina ta jest widoczna podczas uśmiechania się czy mówienia, przez co często bywa przyczyną dyskomfortu i obniżenia pewności siebie u pacjentów. 

Niewielkie diastemy (do około 2 mm szerokości) są jedynie defektem estetycznym. Szczeliny szersze niż 2 mm stanowią już wadę zgryzu, którą warto leczyć – a przynajmniej warto skonsultować ją ze stomatologiem. 

Ze względu na ułożenie zębów wyróżniamy trzy rodzaje diastem:

  1. Diastemę zbieżną – nachylone są do siebie korony zębów.
  2. Diastemę rozbieżną – korony rozchylonych zębów są od siebie oddalone.
  3. Diastemę równoległą – korony i korzenie rozchylonych zębów są ustawione równolegle do siebie.

Przyczyny powstawania diastemy

Poza podziałem diastem ze względu na ustawienie jedynek względem siebie, wyróżniamy też podział ze względu na przyczynę powstania szczeliny – czyli diastemę prawdziwą, rzekomą i wtórną. 

W sytuacji, kiedy u pacjenta doszło do przerostu wędzidełka wargi górnej, mówimy o diastemie prawdziwej. U pacjentów, u których zdiagnozowano brak siekaczy bocznych (hipodoncja), zbyt małe wymiary zębów (mikrodoncja) oraz u pacjentów z nadliczbowymi zębami (hiperdoncja) – mówi się o diastemie rzekomej. 

Z kolei diastema wtórna pojawia się u pacjentów cierpiących na choroby przyzębia oraz stany zapalne dziąseł. Takie dolegliwości mogą bowiem powodować utratę zębów, a w konsekwencji przesuwanie się ich (ze względu na zbyt małą liczbę zębów w szczęce). 

Czy diastemę trzeba leczyć?

Wszystko zależy od samego pacjenta i stomatologa. Zasadniczo szczeliny mniejsze niż wspominane już 2 mm nie wymagają leczenia – zwłaszcza jeśli diastema nie wynika z wady zgryzu i nie powoduje problemów z wymową. Należy tu jednak pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, a zwłaszcza o codziennym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub irygatorem do zębów. Jednocześnie nie ma żadnych przeciwwskazań do usunięcia takiej szczeliny wyłącznie z przyczyn estetycznych. Nawet niektórzy celebryci, którzy zbudowali swój wizerunek na posiadaniu diastemy, zdecydowali się jej ostatecznie pozbyć (np. Tomasz Karolak czy Kate Moss). 

Nieco inaczej wygląda sprawa z diastemami przekraczającymi 2 mm szerokości. Wówczas takie szpary między jedynkami traktowane są przez stomatologów jako wady zgryzu, więc leczenie diastemy jest niezbędne. Nie tylko wpływaj bowiem na estetykę uśmiechu pacjenta, ale może również powodować choroby jamy ustnej (np. choroby przyzębia), a nawet kłopoty z właściwą wymową. W tym drugim przypadku problem dotyczy zgłosek takich jak s, ś, z, ż i ć. W takiej sytuacji zdecydowanie warto skonsultować się ze stomatologiem w celu postawienia diagnozy i zaproponowania planu leczenia.

Metody leczenia diastemy w DeClinic

Zaproponowana przez lekarza metoda leczenia diastemy uzależniona jest od przyczyny powstania takiej szczeliny między jedynkami, a także jej wielkości. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic stosujemy różne metody leczenia diastem. Należą do nich:

Aparat ortodontyczny na diastemę

Leczenie ortodontyczne diastemy może obejmować aparat stały, nakładkowy lub ruchomy. To skuteczna metoda, gdyż aparat wywierający siłę na zęby sprawia, że te prawidłowo „ustawiają się” w jamie ustnej. Leczenie ortodontyczne diastemy zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Zdarza się, że musi być poprzedzone podcięciem wędzidełka wargi górnej lub ekstrakcją nadprogramowego zęba (przy hiperdoncji). Warto też wiedzieć, że w przypadku diastemyzbieżnej aparat ortodontyczny to jedyna możliwa metoda leczenia. 

Diastema a licówki

Licówki, czyli cienkie płytki naklejane na przednią część zębów to metoda szybsza niż wielomiesięczne leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego. Nie nadaje się jednak do usuwania diastem wynikających bezpośrednio z wady zgryzu. Licówki na diastemę są bardzo skuteczne w przypadkach, kiedy szczelina jest głównie problemem estetycznym. W tym przypadku warto wybierać licówki porcelanowe. Są niezwykle wytrzymałe, a swoim wyglądem do złudzenia przypominają nasze naturalne zęby. 

Bonding diastemy

Bonding diastemy polega na doklejeniu materiału kompozytowego po bokach siekaczy, usuwając tym samym szparę między jedynkami. Jest najtańszym rozwiązaniem w likwidowaniu widoczności diastemy, jednak warto mieć świadomość, że jest metodą najmniej trwałą (z czasem ulega odbarwianiu i kruszeniu, wymagając wymiany). Podobnie jak licówki – bonding nie leczy samej wady zgryzu.

W DeClinic o zaproponowanej metodzie leczenia diastemy decyduje lekarz lub cały zespół lekarzy – głównie protetyk stomatologiczny oraz ortodonta. Zawsze wymaga to odpowiedniej diagnostyki, a także oceny warunków zgryzowych pacjenta. 

Diastema u dzieci – czy to powód do zmartwienia?

Diastema u niemowlaka, u którego zaczynają się wyrzynać zęby mleczne, jest czymś całkowicie naturalnym. Zęby te są bardzo małe, więc siłą rzeczy pojawiają się między nimi szpary.  Podobnie może dziać się później – między 7 a ok. 11 rokiem życia, kiedy następuje intensywny proces wyrzynania zębów stałych, diastema również może stać się widoczna. Nowe, większe zęby potrzebują dużo więcej miejsca w szczęce. W zdecydowanej większości przypadków jest to stan przejściowy, który zanika samoistnie po pojawieniu się kłów. Jeśli jednak po wyrznięciu się zębów stałych diastema u dziecka nie znika, warto skonsultować zgryz swojej pociechy z ortodontą. 

Diastema może być zarówno drobnym defektem estetycznym, jak i poważniejszą wadą zgryzu. Niezależnie od jej wielkości i przyczyny, warto skonsultować się ze specjalistą oraz rozważyć jej leczenie – zwłaszcza jeśli szpara między jedynkami wpływa na naszą pewność siebie. Jeśli szukasz dentysty w Warszawie, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic jeszcze dziś. Dysponujemy sprawdzonymi specjalistami z zakresu ortodoncji oraz protetyki stomatologicznej. 

WARTO WIEDZIEĆ
Dlaczego boli ząb po leczeniu stomatologicznym?

Zdarza się niekiedy, że leczenie stomatologiczne – zamiast ból zęba uśmierzyć – powoduje jego nasilenie. Czym może być spowodowany ból zęba po leczeniu, jak długo trwa, jakie mogą być jego przyczyny oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic rozwiewają wątpliwości!

Więcej >
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?

Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu