Co obejmuje rutynowe badanie stomatologiczne?

Rutynowe badania stomatologiczne to jeden z najważniejszych kroków w dbaniu o jamę ustną. Taki przegląd dentystyczny jest szybki i bezbolesny, a ma olbrzymie znaczenie w zachowaniu zdrowych zębów oraz zapobieganiu chorobom przyzębia. Jakie dokładnie procedury obejmuje profilaktyczne badanie stomatologiczne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?

Rutynowe badania stomatologiczne to jeden z najważniejszych kroków w dbaniu o jamę ustną. Taki przegląd dentystyczny jest szybki i bezbolesny, a ma olbrzymie znaczenie w zachowaniu zdrowych zębów oraz zapobieganiu chorobom przyzębia. Jakie dokładnie procedury obejmuje profilaktyczne badanie stomatologiczne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?

Wywiad stomatologiczny

Pierwszym krokiem każdego rutynowego badania lekarskiego jest wywiad z pacjentem. W stomatologii wygląda to identycznie. Pacjent przychodzi na wizytę (warto zarezerwować sobie co najmniej 15-20 minut) i odbywa rozmowę ze stomatologiem.

Jak przebiega taki wywiad? Jeśli mamy za sobą bardziej skomplikowane procedury dentystyczne (np. przeszliśmy leczenie kanałowe, operację z zakresu chirurgii stomatologicznej czy też mamy wszczepione implanty stomatologiczne), warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną – jeżeli dotychczasowe leczenie odbywało się w innej placówce.

Na początek lekarz zapyta o historię leczenia oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli to nasza pierwsza wizyta w placówce, możemy się też spodziewać ankiety zdrowotnej do wypełnienia. Ankieta, którą oferujemy w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic, zawiera między innymi pytania o przyjmowane leki, alergie czy nietypowe objawy zdrowotne. Z całą ankietą możesz zapoznać się tutaj. Dobrze też mieć na uwadze, że w przypadku pierwszych wizyt, takie rutynowe badanie stomatologiczne trwa nieco dłużej niż w przypadku stałych pacjentów.

Podczas wywiadu warto być szczerym. Zdarza się, że pacjenci ukrywają przed stomatologiem branie leków lub nałogi. To spory błąd, gdyż takie informacje pozwalają lekarzowi poprawnie interpretować ewentualne zmiany w obrębie jamy ustnej. Są również istotnym wskazaniem do przeprowadzenia pogłębionych badań.

Badanie wewnątrzustne

Po krótkiej rozmowie lekarz zaprosi nas na fotel stomatologiczny i przejdzie do badania wewnątrzustnego. Polega ono na wizualnej ocenie stanu zębów ze szczególną koncentracją na znajdujących się już wypełnieniach. Lekarz musi się upewnić, czy w tych obszarach nie pojawiły się żadne zmiany. Sprawdza też, czy na zdrowych zębach nie ma nowych ubytków próchnicowych. Jeśli takie się pojawiają, notuje, których zębów dotyczy problem, aby podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Na tym etapie lekarz sprawdza również występowanie płytki lub kamienia nazębnego. Może też zalecić pacjentowi zabieg higienizacyjny. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic takie zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Zabieg profilaktyczny obejmuje skaling, piaskowanie, polishing oraz fluoryzację. Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego oraz pozbycie się osadów, które wpływają na zdrowie i estetykę uśmiechu.

Badaniu wewnątrzustnemu poddawane są nie tylko same zęby, ale też dziąsła, błony śluzowe oraz język. Lekarz ocenia, czy w ich obrębie nie ma śladów stanów zapalnych lub chorobowych.

Stomatolog bada również zgryz oraz staw skroniowo-żuchwowy pacjenta. Analizuje takie aspekty jak sposób, w jaki zęby łączą się podczas gryzienia oraz ruchomość stawów. Jeśli zauważy w tym zakresie jakiekolwiek dysfunkcje (lub jeśli pacjent zgłosi dolegliwości bólowe), skieruje go do właściwego specjalisty w celu dalszej diagnostyki.

Rutynowe badania stomatologiczne powinny być nieodłączonym elementem profilaktyki zdrowego uśmiechu u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, implanty czy aparat ortodontyczny lub retencyjny.

Badanie palpacyjne

Badanie palpacyjne to ważny krok profilaktycznych badań stomatologicznych w DeClinic. Na czym ono polega? Dentysta delikatnie naciska palcami na zewnętrzne części twarzy, w okolicy węzłów chłonnych, żuchwy, podbródka oraz szyi.

Celem tego badania jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak obrzęki, zmiany w tkankach miękkich czy guzy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Jest to istotny element wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych lub infekcji (powiększenie węzłów chłonnych może wskazywać na stany zapalne w obrębie jamy ustnej).

Badanie obrazowe

Regularne badania radiologiczne (zazwyczaj jest to pantomogram) to konieczność w przypadku pacjentów mających za sobą bardziej skomplikowane leczenie lub zabiegi dentystyczne. Coraz częściej zalecamy jednak wszystkim naszym pacjentom, aby raz na jakiś czas skorzystali z możliwości takiego zajrzenia do swojej jamy ustnej „od środka”.

Profilaktyczne badania RTG pozwalają wykrywać problemy dentystyczne na ich wczesnym etapie. To umożliwia szybsze wdrożenie właściwego leczenia, a także zapobiega dalszemu rozwojowi choroby.

Rutynowe badanie stomatologiczne RTG pomaga zidentyfikować takie problemy jak:

  • próchnica,
  • zęby zatrzymane,
  • choroby przyzębia,
  • choroby miazgi zęba,
  • zmiany patologiczne (np. torbiele, nowotwory),
  • anomalie rozwojowe (np. nieprawidłowe położenie zębów).

Jeśli nastąpi taka potrzeba, lekarz może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. W DeClinic dysponujemy profesjonalnym, nowoczesnym tomografem niezbędnym do wykonania tomografii zębów 3D.  W porównaniu do pantomogramu tomografia 3D daje wgląd we wszystkie struktury na trzech różnych płaszczyznach, co przekłada się na precyzyjność diagnozy. Więcej o tym, czym różnią się od siebie pantomogram i tomografia zębów, pisaliśmy w osobnym artykule.

Diagnoza i plan leczenia

Rutynowe badanie stomatologiczne kończy się postawieniem diagnozy. Dentysta informuje pacjenta o stanie jego zębów, dziąseł i całej jamy ustnej, wskazując na ewentualne problemy, takie jak próchnica, choroby przyzębia czy nieprawidłowości zgryzu. Jeśli zostaną one wykryte, lekarz przedstawia szczegółowy plan leczenia. Może on obejmować różne procedury, takie jak leczenie ubytków, higienizacja czy dalsze konsultacje lekarskie.

Plan leczenia jest indywidualnie dostosowany do pacjenta i obejmuje też zalecenia dotyczące codziennej higieny jamy ustnej. Pacjent otrzymuje również informację o harmonogramie wizyt kontrolnych oraz ewentualnych kosztach leczenia.

Profilaktyka stomatologiczna to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zdrowie, które wpływa na nasze samopoczucie i komfort życia. Rutynowe badania stomatologiczne to inwestycja w długoterminowe zdrowie. Nie odkładaj wizyty u dentysty na później – Twój uśmiech Ci za to podziękuje! Jeśli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, umów się na wizytę w DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Alternatywy dla tradycyjnych metod leczenia zębów

Stomatologia to jedna z tych dziedzin medycyny, które rozwijają się w błyskawicznym tempie. Ostatnich kilkanaście lat zapewniło specjalistom z zakresu dentystyki oraz ich pacjentom nowe możliwości i dostępne opcje leczenia – często nie tylko skuteczniejsze, ale też mniej inwazyjne, tańsze i szybsze niż dotychczas stosowane metody. Jakie alternatywy w leczeniu zębów stosują specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic?

Więcej >
Czym jest diastema? Przyczyny diastemy i jak ją leczyć

Choć dla niektórych osób jest powodem do wstydu, to wielu celebrytów uczyniło z niej cechę charakterystyczną swojego wizerunku. Diastema, czyli potocznie mówiąc szpara między jedynkami, może przyjmować różne rodzaje i wynikać z różnych powodów. W wielu przypadkach nie wymaga leczenia, choć niekiedy może utrudniać mówienie czy nawet powodować choroby przyzębia. Oto wszystko, co warto wiedzieć o diastemie!

Więcej >
Bonding zębów – najczęściej zadawane pytania

Bonding zębów to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, który jest w stanie wypełnić niewielkie uszkodzenia zębów i poprawić estetykę uśmiechu. Z uwagi na brak większej ingerencji w strukturę szkliwa wielu pacjentów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic decyduje się na to rozwiązanie. W tym artykule odpowiadamy na pytania, które na temat bondingu pojawiają się najczęściej.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu