Braki w uzębieniu – konsekwencje ubytków zębowych

Braki w uzębieniu to coś, co prędzej czy później dotknie każdego z nas. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nieuzupełnienie ubytków odpowiednio szybko wiąże się z poważnymi komplikacjami – nie tylko estetycznymi, ale także zdrowotnymi. Jakie są konsekwencje ubytków zębowych i jak możemy im zapobiec?

Konsekwencje nieuzupełnienia ubytków zębowych

Pozostawienie ubytków zębowych – choćby pojedynczych – przez dłuższy czas bez uzupełnienia prowadzi do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji. Do tych najczęściej występujących, jakie odnotowujemy u pacjentów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic, zaliczamy:

Zwiększona podatność zębów na próchnicę

Braki w uzębieniu sprzyjają gromadzeniu się kamienia nazębnego. Kiedy w łuku zębowym pojawiają się luki, pozostałe zęby mogą się przesuwać, utrudniając utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. W wyniku tego resztki pokarmowe zaczynają zalegać w trudno dostępnych miejscach, sprzyjając rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia.

Odsłonięcie szyjek zębowych

Dziąsła i kości w miejscu ubytku stopniowo się cofają, prowadząc do odsłonięcia szyjek zębowych sąsiednich zębów. Skutkuje to zwiększoną nadwrażliwością zębów na czynniki termiczne, takie jak zimne lub gorące napoje czy jedzenie.

Przeciążenia i utrata kolejnych zębów

Pozostawienie braków w uzębieniu powoduje nierównomierne rozłożenie sił podczas żucia pokarmów. Pozostałe zęby są wobec tego nadmiernie obciążone – a to prowadzi do ich stopniowego ścierania się, pękania, kruszenia, a nawet ich całkowitej utraty. 

Rozwinięcie się wady zgryzu i problemów z wymową

Ubytki zębowe sprawiają, że pozostałe zęby przesuwają się w kierunku luki, poszukując podpory w przeciwległych zębach. Tak powstałe wady zgryzu nierzadko są przyczyną problemów z wymową, utrudniając pacjentom komunikację.

Problemy z układem trawiennym

Niepełne uzębienie wpływa na zdolność do prawidłowego przeżuwania jedzenia. Niewłaściwie rozdrobniony pokarm może powodować dolegliwości takie jak niestrawność, wzdęcia, zgaga, a nawet zespół jelita drażliwego. Takie długotrwałe problemy z trawieniem prowadzą do poważniejszych schorzeń i niedoborów pokarmowych.

Zanik kości

Długotrwały brak uzębienia prowadzi do zaniku kostnego w miejscach ubytku. Taki zanik kości utrudnia późniejsze leczenie implantologiczne i prowadzi do zmian w wyglądzie twarzy, takich jak zapadnięcie się policzków i wysunięcie brody do przodu.

Zmiana rysów twarzy

Policzki zaczynają się zapadać, pogłębiając fałdy nosowo-wargowe, a twarz wydaje się starsza i „smutniejsza”. Takie zmiany (często niekojarzone z ubytkami zębowymi) mają znaczący wpływ na wygląd i samoocenę pacjenta.

Po jakim czasie wstawić uzupełnienie ubytków zębowych?

Co istotne, wszystkie wymienione wyżej konsekwencje zazwyczaj zachodzą stopniowo, w sposób niemal niedostrzegalny przez pacjenta. Wobec tego wiele osób bagatelizuje problem, odkładając uzupełnienie ubytków zębowych przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat. Warto jednak mieć świadomość tego, że jeśli nie wdrożymy leczenia odpowiednio wcześnie, to wyeliminowanie skutków braku w uzębieniu będzie trudniejsze, dłuższe oraz kosztowniejsze. 

Leczenie należy przeprowadzić możliwie w jak najkrótszym odstępie czasu od ekstrakcji zęba (lub zębów). W przypadku implantów już trzy miesiące zwłoki sprawiają, że mówimy o implantacji późnej. To, po jakim czasie od wyrwania zęba możemy wstawić uzupełnienie braków w uzębieniu, jest jednak kwestią indywidualną.

Co zrobić z brakiem pojedynczego zęba?

Nie każdy pacjent wie, że już brak pojedynczego zęba może wywołać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Na całe szczęście nowoczesna protetyka i implantologia oferują wiele możliwości leczenia ubytków zębowych oraz powrotu do pięknego, naturalnego uśmiechu. 

W przypadku braku jedynie części zęba najczęściej stosowane są korony protetyczne, które są nakładany na ząb. Takie rozwiązanie wygląda bardzo naturalnie, gdyż ceramiczne korony do złudzenia przypominają nasze naturalne zęby. W przypadku całkowitego braku zęba najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w implant stomatologiczny. Zabieg ten polega na wszczepieniu w miejsce zęba tytanowej śruby, na którą następnie osadza się koronę imitującą ząb. 

Co zrobić z dużymi brakami w uzębieniu?

Jeśli braków w uzębieniu jest więcej, najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są implanty zębowe, most protetyczny oraz ruchoma proteza zębowa. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, więc warto udać się do specjalisty i przy jego wsparciu wybrać opcję dla siebie. 

Most protetyczny – to stałe uzupełnienie protetyczne, które jest mocowane na sąsiednich zębach lub implantach. Jest to rozwiązanie, które (w przeciwieństwie do protezy) nie wymaga wyjmowania i wygląda oraz funkcjonuje jak naturalne zęby. Może być stosowany w przypadku pojedynczych lub większych ubytków zębowych. Minusem może być fakt, że przed założeniem mostu należy oszlifować sąsiednie zdrowe zęby, co może je osłabić. 

Implanty zębowe – jest to trwałe rozwiązanie, które jednocześnie nie wpływa negatywnie na sąsiednie zęby, ponieważ nie wymagają ich oszlifowania. Implanty są w stanie nie tylko przywrócić pełną funkcjonalność i estetykę uzębienia, ale też zapobiegać zanikowi kości w miejscu brakujących zębów. Pewną wadą implantów mogą być wysoki koszt (w porównaniu do innych rozwiązań) oraz dłuższy proces gojenia. Nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody, na przykład w przypadku niewystarczającej ilości kości do wszczepienia implantu.

Ruchoma proteza zębowa – to wyjmowane uzupełnienie protetyczne, które zastępuje brakujące zęby. Jest to metoda najtańsza i sprawdza się w przypadku dużych braków zębowych lub całkowitego bezzębia. Jej główną wadą jest niższy komfort użytkowania w porównaniu ze stałymi rozwiązaniami, a także możliwość powodowania otarć i podrażnień dziąseł. 

Jeśli Ty również masz braki w uzębieniu, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Odkładanie spotkania z protetykiem lub implantologiem sprawi, że późniejsze leczenie może okazać się dłuższe i kosztowniejsze, a same konsekwencje ubytków zębowych staną się bardzo poważne.  Jeśli szukasz sprawdzonych specjalistów z Warszawy, umów się na wizytę do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Czym są afty i dlaczego nawracają?

Afty, czyli niewielkie, bolesne plamki z białym lub żółtym nalotem, zdarzyły się chyba każdemu z nas. Same w sobie zazwyczaj nie są groźne i znikają samoistnie po kilku dniach. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy afty uporczywie nawracają. Czym dokładnie są afty, jakie są przyczyny ich powstawania oraz co zrobić w przypadku nawracających aft? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic podpowiadają.

Więcej >
Jakie są rodzaje wypełnień stomatologicznych?

Brak właściwej higieny jamy ustnej i zbyt częste spożywanie cukru przyczyniają się do szybkiego rozwoju próchnicy. Jedynym sposobem, aby usunąć już powstałe ubytki, jest wizyta u stomatologa. Lekarz usuwa zaatakowane próchnicą tkanki zęba, a w miejsce ubytku zakłada wypełnienie. Jakie są rodzaje wypełnień stomatologicznych?

Więcej >
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu