Aparat retencyjny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Nasze zęby mają naturalną tendencję do wracania do swoich pierwotnych pozycji. Kluczową rolę w utrzymaniu efektów leczenia odgrywa aparat retencyjny, nazywany też retainterem. Czym dokładnie jest retainer, w jakim celu się go nosi i kto decyduje o jego zastosowaniu? Odpowiadamy! 

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Nasze zęby mają naturalną tendencję do wracania do swoich pierwotnych pozycji. Kluczową rolę w utrzymaniu efektów leczenia odgrywa aparat retencyjny, nazywany też retainterem. Czym dokładnie jest retainer, w jakim celu się go nosi i kto decyduje o jego zastosowaniu? Odpowiadamy! 

Czym jest aparat retencyjny i kiedy się go stosuje?

Aparat retencyjny to urządzenie wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta po przebyciu leczenia ortodontycznego. Może być wyjmowany lub na stałe przytwierdzony do zębów, a jego zadaniem jest utrzymanie uzębienia w odpowiedniej pozycji już po zdjęciu aparatu. Głównym celem stosowania retainera jest zapobieganie powrotom uzębienia do pierwotnego, niewłaściwego położenia. 

Z badań wynika bowiem, że wyprostowane zęby z czasem wracają do swoich pierwotnych pozycji.  Nawet po wielu miesiącach noszenia aparatu, zęby mogą mieć tendencję do zmiany swojego położenia. Dzieje się to w wyniku wyżynania się nowych zębów (u dzieci), a także za sprawą naturalnej pracy policzków, warg czy języka (u osób dorosłych). Choć aparat retencyjny sam w sobie nie koryguje wady zgryzu, to pomaga utrwalić osiągnięte rezultaty leczenia ortodontycznego. 

Przed nałożeniem retainera na zęby zalecane są dodatkowe zabiegi, które mają na celu przygotowanie powierzchni zębów do aparatu, a także zabezpieczenie szkliwa. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic proponujemy pacjentom wykonanie zabiegu higienizacyjnego obejmującego skaling, piaskowanie, polishing oraz fluoryzację.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Wyróżniamy dwa główne rodzaje aparatów retencyjnych: stałe oraz ruchome. Różnią się od siebie zarówno konstrukcją, jak i długością noszenia. Przyjmuje się, że retainer stosowany jest przez co najmniej połowę okresu, w którym trwało noszenie aparatu ortodontycznego. W niektórych przypadkach (szczególnie gdy leczenie dotyczyło osoby dorosłej) niezbędne są aparaty retencyjne stałe noszone przez kilka lat, a nawet do końca życia. 

Aparat retencyjny stały 

Jest to metalowa szyna przypominająca drut w kształcie łuku, która jest przyklejana po wewnętrznej stronie zębów. Aparaty retencyjne stałe są stosunkowe wygodne, gdyż pacjenci nie muszą pamiętać o ich zakładaniu. Można nosić je nawet dożywotnio. Mają jednak pewne wady, takie jak konieczność zachowania większej dokładności w utrzymaniu czystości zębów (zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych), a także ryzyko sprawiania utrudnień podczas leczenia stomatologicznego. Aparat retencyjny stały jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu nawrotom stłoczeń zębów oraz diastemy. Stałe aparaty retencyjne montuje i usuwa wyłącznie lekarz ortodonta.

Aparat retencyjny ruchomy 

Jest to wyjmowana płytka, która obejmuje cały łuk zębowy. Tym, co odróżnia aparat retencyjny ruchomy od stałego, jest to, że można go samodzielnie zdejmować. Odpowiednio dobrany retainer ruchomy dobrze przylega do zębów (czasem też do podniebienia), nie hamując wzrostu zębów, ani nie stanowi przeszkody w leczeniu stomatologicznym. Ortodonci DeClinic stosują między innymi silikonowe przezroczyste pozycjonery, płytki Hawleya, a także płytki Schwarza. Różnią się one od siebie zarówno materiałem wykonania, jak i obszarem, jaki w jamie ustnej obejmuje retainer. Należy nosić je przez całą dobę, zdejmując jedynie na czas spożywania posiłków oraz codziennego mycia zębów. Zazwyczaj zalecanym okresem noszenia retainerów ruchomych są co najmniej trzy miesiące.

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic o rodzaju zastosowanego aparatu retencyjnego decyduje ortodonta przeprowadzający leczenie. Dobiera go do potrzeb danego pacjenta, biorąc pod uwagę rodzaj wady zgryzu, jego indywidualne predyspozycje oraz czas trwania leczenia aparatem ortodontycznym.

Jak dbać o aparat retencyjny?

Aby aparat retencyjny służył jak najdłużej i skutecznie, ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz wyrobienie nawyków, które pozostaną z nami do końca jego noszenia.

Staranna higiena jamy ustnej – zarówno zęby, jak i sam retainer (zwłaszcza aparat retencyjny stały) powinny być starannie myte co najmniej dwa razy dziennie. Okolica retainera to środowisko, które sprzyja namnażaniu bakterii i gromadzeniu się kamienia nazębnego. Do dokładniejszego mycia warto stosować szczoteczki ortodontyczne. Zęby należy szczotkować kolistymi i wymiatającymi ruchami, ze szczególną dokładnością w trudno dostępnych miejscach. Nasz codzienny rytuał powinien też obejmować nitkowanie zębów, stosowanie wyciorków, a także płukanie płynem do jamy ustnej.

Unikanie złych nawyków – jeśli nosisz aparat retencyjny ruchomy, unikaj zbyt mocnego zaciskania zębów, gdyż może to prowadzić do uszkodzeń retainera. Warto też pozbyć się takich nawyków jak obgryzanie paznokci czy otwierania opakowań za pomocą zębów.

Przechowywanie aparatu – jeśli zdejmujesz aparat retencyjny (na przykład na czas jedzenia), przechowuj go w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, aby uniknąć jego uszkodzenia.

Regularne kontrole u ortodonty – to konieczność, aby mieć pewność, że aparat retencyjny nadal działa efektywnie. Dzięki temu lekarz może na bieżąco skorygować lub wymienić aparat na nowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Regularne noszenie retainera – aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący rezultat i nie zniweczyć długich miesięcy czy lat spędzonych w aparacie ortodontycznym, noś aparat retencyjny zgodnie z zaleceniami lekarza. W przeciwnym razie Twoje zęby mogą szybko wrócić do swojego pierwotnego położenia.

Noszenie aparatu retencyjnego to ostatni bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego i nie powinno się go pomijać. Pozwala podtrzymać trwałość oraz ustabilizować efekty wspólnej wielomiesięcznej pracy pacjenta i lekarza ortodonty. Jeżeli szukasz sprawdzonego ortodonty w Warszawie, jeszcze dziś zapisz się na konsultację do DeClinic.  

WARTO WIEDZIEĆ
Niewidoczne aparaty ortodontyczne 

Wiele osób dorosłych chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu, obawia się tradycyjnych aparatów na zęby. Noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków oraz drutu może być krępujące i nieco nas ograniczać. Na szczęście nowoczesna ortodoncja zna bardziej dyskretne metody korygowania wad zgryzu. Mowa tu o niewidocznych aparatach ortodontycznych, po które coraz częściej sięgają pacjenci DeClinic. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto na ich temat znać.

Więcej >
Zakres leczenia przy ortodoncji

Leczy wady zgryzu poprzez korektę ich ustawienia za pomocą aparatów ruchomych bądź stałych. Leczenie ortodontyczne w DeClinic nie trwa w nieskończoność a jego efekt nie jest owiany tajemnicą. Jeszcze zanim założymy aparat, w przypadku niektórych systemów ortodontycznych, możemy zobaczyć wizualizację naszego przyszłego uśmiechu!

Więcej >
Aparaty Invisalign by DeClinic – połączenie subtelności i mocy

Niemal niewidoczne i delikatne, a efektywne i precyzyjne. Nakładki ortodontyczne Invisalign dają wolność oraz komfort na drodze do pięknego uśmiechu. Z jakiego powodu pokochali je celebryci?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu