Rodzaje implantów stomatologicznych

Utrata zęba (lub kilku zębów) to poważny problem estetyczny – ale nie tylko. Niekompletny łuk zębowy, poza tym, że odbiera nam piękny uśmiech, sprawia również, że nasz narząd żucia traci na funkcjonalności. Im więcej ubytków, tym większy problem z rozdrabnianiem i przeżuwaniem pokarmów, ale nawet jeden brakujący ząb, mimo iż ma minimalny wpływ na funkcjonowanie zgryzu, powinien zostać jak najszybciej zastąpiony, by zapobiec utracie stabilności sąsiednich zębów i będącym jej konsekwencją kolejnym ubytkom. Najlepszy obecnie sposób na wypełnienie luki w łuku zębowym to wszczepienie w jej miejsce implantu, czyli zastąpienie brakującego zęba jego protetycznym odpowiednikiem złożonym z przypominającej korzeń śruby i sztucznej korony. Implanty zębowe są tak bardzo zbliżone, zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością, do naturalnych zębów, że różnica pomiędzy nimi jest praktycznie niezauważalna.

Jakie implanty mogą zastąpić brakujące zęby?

Współczesna stomatologia oferuje mnóstwo ciekawych rozwiązań implantologicznych umożliwiających odbudowę pełnego łuku zębowego. Różnicujemy je ze względu na typ konstrukcji, zastosowany materiał oraz sposób zakładania. Pacjenci mogą więc wybierać spośród wielu różnych propozycji dobierając implanty stomatologiczne idealnie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości, również finansowych. Aby ten wybór ułatwić, przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów implantów zębowych.

Podział implantów ze względu na konstrukcję

korzeniowe
zygomatyczne

Implanty zębowe mogą z powodzeniem zastępować zarówno pojedyncze, jak i rozległe ubytki w uzębieniu. W pierwszym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się standardowe wszczepy korzeniowe, w drugim natomiast stosuje się najczęściej wszczepy zygomatyczne. Różnicę w ich konstrukcji stanowi rozmiar. Implanty korzeniowe są krótkie, zaledwie kilkumilimetrowe, ponieważ wszczepia się je w kość szczęki – tyle wystarczy, by zapewnić im stabilność w tym miejscu. Implanty zygomatyczne wykorzystuje się z kolei do uzupełniania większych ubytków, wiążących się nierzadko ze znacznym deficytem kości szczęki lub jej całkowitym zanikiem, dlatego są znacznie dłuższe, czasami nawet 50-milimetrowe – taka długość pozwala zamocować je stabilnie w kości jarzmowej.

Podział implantów ze względu na materiał

  • cyrkonowe
  • tytanowe

Implanty stomatologiczne powstają z biokompatybilnych materiałów, które zapewniają doskonałą integrację z tkanką kostną i dzięki temu są łatwo przyswajane przez organizm. Do najczęściej stosowanych obecnie materiałów tego typu zaliczamy tlenek cyrkonu, czyli tworzywo ceramiczne, oraz tytan, czyli metal. Cyrkonowe implanty zębowe mają właściwości antybakteryjne, są hipoalergiczne i dobrze znoszą kwaśne środowisko jamy ustnej. Ich cena waha się w granicach 6 – 10 tysięcy złotych. Tytanowe implanty zębowe są nieco tańsze, kosztują średnio 3 – 6 tysięcy złotych, a przy tym wykazują nieco większą wytrzymałość na obciążenia, ale za to wiążą się z ryzykiem odczynu alergicznego, choć występuje on niezwykle rzadko, bo zaledwie u 4,2% pacjentów. Każdy z tych dwóch rodzajów implantów zębowych cechuje wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba obawiać się ich złamania ani nawet pękania czy ścierania. Każdy z tych dwóch rodzajów implantów zębowych jest też wysoce estetyczny – właściwie nie sposób odróżnić go od prawdziwego zęba.

Podział implantów ze względu na sposób mocowania

  • jednofazowe
  • dwufazowe

Zabiegi implantologiczne nie zawsze przebiegają tak samo, różne rodzaje implantów stomatologicznych wymagają bowiem różnych procedur. Pod tym względem możemy podzielić wszczepy na jedno- i dwufazowe. Wszczep jednofazowy składa się z dwóch elementów: śruby z gwintem oraz korony. Jego implantację można przeprowadzić na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym, jest to więc najszybszy sposób na uzupełnienie luki w łuku zębowym. Wszczep dwufazowy składa się natomiast z trzech elementów: śruby, korony oraz łączącego ich łącznika. Jego implantacja obejmuje dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ najpierw trzeba zamocować śrubę, a potem poczekać na jej zrośnięcie się z kością i dopiero, gdy to nastąpi, można osadzić na niej łącznik i koronę. Choć wszczepianie implantów dwufazowych trwa znacznie dłużej, jest bezpieczniejsze, dlatego stosuje się je najczęściej w stomatologii.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie implant?

Powyżej przedstawiliśmy różne rodzaje implantów stomatologicznych – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Nie masz pewności, który będzie dla Ciebie najlepszy? Nie martw się, pomożemy Ci w odpowiednim wyborze. Nasz implantolog przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski i dokładne badanie, przeanalizuje Twoje warunki anatomiczne, weźmie pod uwagę również Twoje preferencje i możliwości finansowe, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Wspólnie na pewno dobierzecie idealny dla Ciebie implant, który z powodzeniem zamaskuje brak naturalnego zęba i przejmie jego fizjologiczne funkcje.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu