Jak określić zdrowie dziąseł?

Czy zdrowa jama ustna to tylko i wyłącznie zdrowe i piękne zęby? Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u periodontologa? Z czym wiążę się bagatelizowanie krwawienia dziąseł? Dowiedz się więcej z artykułu o periodontologii. Ze specjalistą periodontologii dr Zuzanną Cienkierą rozmawiała dr Irmina Materna.

Jak wyglądają zdrowe dziąsła?

Zdrowe dziąsła są przede wszystkim jasnoróżowe, twarde i spoiste, wyjaśnia periodontolog doktor Zuzanna Cienkiera. Największym wrogiem zdrowych dziąseł jest kamień nazębny, który tworzy się z pozostałych po posiłku resztek jedzenia.

Zdrowe dziąsła nie powinny w jakikolwiek sposób przy nitkowaniu czy szczotkowaniu doprowadzać do krwawienia. Dzieje się tak, gdy kamień nie jest regularnie usuwany, wówczas wciska się pod dziąsła wywołując ich krwawienie.

W ten sposób dochodzi do odklejania dziąsła z powierzchni korony i korzenia co powoduje dostanie się pod dziąsło licznych bakterii i tworzenie tzw. kieszonek dziąsłowych w których gromadzą się resztki pokarmu.

Krwawienie dziąseł

Co jeśli pacjent zbagatelizuje krwawienia?

W kolejnym etapie dochodzi do zaniku kości i zniszczenia więzadła ozębnej. Rezultatem tego może być niestety utrata zęba.

Kiedy bagatelizujemy krwawienia, wówczas leczenie jest nie tylko bardziej skomplikowane i czasochłonne a również bardziej kosztowne dla Pacjenta. Dodatkowo w zaawansowanym stadium krwawienia zmniejsza się rokowanie na całkowite wyleczenie.

Jakie objawy mogą wystąpić kiedy Pacjent ma zaawansowane stadium krwawienia?

Mogą wystąpić wszelkie objawy wysięku ropnego, oraz ruchomość, niestabilność i utrata zębów. Jeśli dojdzie do tego, że zęby zaczną się ruszać to niestety jest to bardzo fatalna sytuacja.

Nieleczona ruchomość zębów prowadzi do ich utraty, co jest wynikiem wyłącznie długotrwałego zaniedbania przez pacjentów.

Pasty na ruchome zęby

Czy pasta do zębów może wyleczyć ruchome zęby, jak pokazują to nagminnie w reklamach telewizyjnych?

Nie ma takiej możliwości, by zwykła pasta do zębów odwróciła jakikolwiek stan zapalny, czy doprowadziła do tego ze ruchomy ząb zmieni się w stabilny i nieruchomy.

Należy również pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie, że wszystkie bakterie które występują w kieszeniach dziąseł są bardzo szkodliwe zarówno dla jamy ustnej jak i dla organizmu. Bakterie, które tam bytują mają powinowactwo do chorób nerek, chorób serca oraz pogłębiają i pogarszają przebieg cukrzycy.

Czy to prawda, że podczas zwykłego szczotkowania Pacjent może ruchomy ząb wręcz wypluć?

Jeśli ruchomość jest do tego stopnia zaawansowana to owszem, może się zdarzyć, że go wypluje podczas szczotkowania ale także, może się to zdarzyć przy jedzeniu twardych rzeczy.

Nasza klinika stomatologiczna w Warszawie gwarantuje Państwu pełną opiekę stomatologiczną najwyższej jakości z zachowaniem najwyższych standardów europejskich. Zapraszamy na wizytę do naszych specjalistów periodontologii: Zuzanna Cienkiera lub Magdalena Latkowska - Wiśniewska.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu