Higienizacja w nowoczesnej stomatologii

W kolejnym odcinku naszego vloga #misjausmiech poruszamy temat higienizacji.

W kolejnym odcinku naszego vloga #misjausmiech poruszamy temat higienizacji.

Ponownie Doktor Irmina Materna zasypała higienistki DeClinic pytaniami i dociekała istoty procedur związanych z profilaktyką.

• Jaka jest rola współczesnej higienistki?
• Jakie są podstawowe zadania w leczeniu interdyscyplinarnym?
• Na czym polega zabieg higienizacji?

Leczenie interdyscyplinarne czyli inaczej wielospecjalistyczne. Jak wyjaśnia, higienistka z DeClinic Paula Woźniak, to stały element pracy, którego celem jest opracowanie właściwego planu leczenia. Higienistki w swojej pracy często współpracują z osobami odpowiedzialnymi za konkretny etap m.in. z lekarzem implantologiem, periodontologiem, protetykiem, czy ortodontą. Omówienie każdego przypadku pozwala na dopasowanie najszybszej i najbardziej odpowiedniej metody leczenia, wówczas informujemy Pacjentów o kolejnych etapach i lekarzach, którzy będą uczestniczyć w całym procesie.

Na jakim etapie całego procesu leczenia trafia Pacjent do higienistki?

Pacjent jest kierowany na konsultację higienistyczną już podczas pierwszej wizyty w klinice i rozmowy z dr Materną – odpowiada Iwona Osak, higienistka DeClinic.
Podczas tych konsultacji spotykamy różnych Pacjentów, każdego traktujemy indywidualnie, wysłuchujemy go uważnie, by dowiedzieć się z jakim problemem do nas przychodzi. Niekiedy są to Pacjenci dla których jest to pierwsza wizyta w życiu, wówczas udzielamy mu wskazówek jak powinien w domu dbać o zęby, jakich powinien używać szczoteczek, przypominamy o wartości nitkowania zębów oraz o płukaniu jamy ustnej. W kolejnym etapie podczas wizyty kontrolnej sprawdzamy efekty samodzielnych działań Pacjenta.

Wielu Pacjentów korzysta z ortodoncji, jak wygląda proces tego leczenia?

Leczenie ortodontyczne to jedno z dłuższych leczeń, przed którym Pacjent jest kierowany do higienistki, jeszcze przed samym założeniem aparatu. Higienistka, wówczas dokładne oczyszcza zęby Pacjenta różnymi metodami w zależności od rodzaju aparatu.

Zabiegi higienizacji:

  • Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego specjalnym skalerem, który rozbija kamień i usuwa go z zębów. Kamień ten powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która osadza się na zębach, dlatego by zapobiec takiemu działaniu wskazane jest szczotkowanie ich co najmniej dwa razy dziennie.
  • Kolejny z zabiegów higenizacji to piaskowanie, jest ono uzupełnieniem skalingu. Zabieg ten pozwala usunąć resztki kamienia nazębnego oraz zniwelować przebarwienia zębów.
  • Ostatni zabieg to fluoryzacja zębów, którą możemy przeprowadzić po wykonaniu skalingu i piaskowania. Fluoryzacja polega na nałożeniu specjalnego żelu zawierającego fluor. Za jego pomocą zęby są wzmocnione i stają się bardziej odporne na działania próchnicy.

Po zabiegu higienizacji i założeniu aparatu, higienistka dobiera odpowiednią metodę szczotkowania i doradza jakich przyrządów powinien używać Pacjent, by zatroszczyć się o właściwą higienę jamy ustnej. W szczególności istotne jest poinformowanie, że nosząc aparat ortodontyczny kamień osadza się szybciej a zatem wizyty powinny być częstsze nie tylko ze względów zdrowotnych ale także dla komfortu Pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ z aparatem, czy to stałym czy zdejmowanym higienizacja domowa staje się niezwykle utrudniona.

▶️ Ważne jest aby pamiętać, profilaktyka odgrywa szalenie ważną rolę w DeClinic. Regularne wizyty oraz odpowiednia dbałość o uśmiech pozwala praktycznie wyeliminować potrzebę leczenia!
▶️ Profilaktyka to praktycznie bezinwazyjna i najbardziej bezpieczna procedura, która zapobiega problemom w jamie ustnej.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu