Czy wszczepienie implantu boli?

Tym razem na pierwszy plan naszego vloga #misjausmiech wysuwa się temat implantologii. Na nurtujące pytania dotyczące tej dziedziny odpowiada Zastępca Dyrektora Medycznego DeClinic, Specjalista Chirurg Szczękowo-twarzowy Doktor Radosław Bartosz.

  • Czym jest implant?
  • Czy wszczepienie implantu boli?
  • Jakie są przeciwskazania do wszczepienia implantów?


Czym jest implant?

Implant to obecnie jedno z najbardziej naturalnych i komfortowych rozwiązań dla Pacjenta, które z powodzeniem zastępuje naturalny ząb.

Implant dentystyczny stosujemy wtedy, gdy mamy do czynienia z brakującym zębem albo z kilkoma zębami. Chcąc odtworzyć brakujący ząb, potrzebujemy wszczepić implant do którego w kolejnym etapie zostanie przykręcona korona protetyczna, która będzie doskonałą imitacją naturalnego zęba.

Od strony technicznej implant, to tytanowy odpowiednik korzenia zęba. Wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy, po upływie pewnego czasu zrasta się z naturalną kością. To daje dalsze pole manewru, ponieważ implant, który zrósł się z kością staje się naturalnym, stabilnym fundamentem, na którym można wykonać odbudowę protetyczną, czyli koronę protetyczną.

Czy wszczepienie implantu boli?

Znieczulenie miejscowe za pomocą zastrzyku z powodzeniem wystarcza, żeby zabieg ten przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Zabieg wszczepienia implantów, sam w sobie jest zabiegiem krótkim, trwa jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wszczepienia implantów?

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów można podzielić na ogólne i miejscowe. Ogólne to ciężki stan chorego, bądź choroby ogólnoustrojowe, choroby nowotworowe, czy też przyjmowanie określonych leków, które wpływają niekorzystnie na tkankę kostną.

Z przeciwwskazań miejscowych to najczęściej brak odpowiedniej ilości i jakości kości w miejscu w którym chcielibyśmy wszczepić implant. Taki stan ma miejsce bardzo często po usunięciu zęba, ponieważ wtedy właśnie dochodzi do zaniku i utraty kości.
W takiej sytuacji, by móc wszczepić implant należy brakującą kość na nowo wytworzyć albo zwiększyć ilość i jakość dziąsła w tym konkretnym miejscu.

Podsumowując przeciwwskazania miejscowe o których mowa, są takimi z którymi w większości przypadków jesteśmy w stanie sobie poradzić i je wyeliminować.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu