Na czym polega leczenie protetyczne w DeClinic?

Braki w uzębieniu lub ich nieestetyczny wygląd mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie, a także zdrowie. Z pomocą przychodzi protetyka – dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej struktury zębów, ich funkcji oraz estetycznego wyglądu. Jak dokładnie wygląda leczenie protetyczne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic i jakie rodzaje uzupełnień protetycznych stosujemy?

Braki w uzębieniu lub ich nieestetyczny wygląd mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie, a także zdrowie. Z pomocą przychodzi protetyka – dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej struktury zębów, ich funkcji oraz estetycznego wyglądu. Jak dokładnie wygląda leczenie protetyczne w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic i jakie rodzaje uzupełnień protetycznych stosujemy? O pomoc w udzieleniu odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy doktor Natalię Złotkowską – lekarza dentystę i protetyka DeClinic.

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka to jedna z tych dziedzin stomatologii, które wkraczają do gry, kiedy zwykła pomoc zachowawcza nie wystarcza. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem braków w uzębieniu, problemów ze zgryzem, a także wyglądem zębów. Głównym celem leczenia protetycznego jest więc nie tylko poprawa estetyki i funkcji uśmiechu pacjentów, ale też ich stanu zdrowia. Braki w uzębieniu mogą przyczyniać się bowiem do przesunięcia lub pochylenia sąsiednich zębów, a nawet zaniku kości. Co więcej, kłopoty z prawidłowym przeżuwaniem znacznie utrudniają trawienie. 

W praktyce protetyka zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem uzupełnień protetycznych, a także profilaktyką jamy ustnej po wykonanym leczeniu protetycznym. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic podczas leczenia protetycznego kładziemy ogromny nacisk na stosowanie najnowszych technologii oraz materiałów protetycznych. Dzięki temu zapewnianym pacjentom możliwie najlepsze efekty leczenia, a także maksymalną wygodę użytkowania uzupełnień. Czasy, w których protetyka kojarzy się wyłącznie z wyjmowanymi „zębami w szklance”, dobiegły końca.

Rodzaje stałych uzupełnień protetycznych stosowanych w DeClinic

W protetyce wyróżniamy dwa typy uzupełnień protetycznych – uzupełnienia ruchome oraz stałe. Do tych pierwszych zaliczamy klasyczne protezy szkieletowe, akrylowe lub protezy overdenture (czyli wsparte na pozostałych zębach lub implantach). Nowoczesna protetyka stosowna w DeClinic najczęściej stawia jednak na stałe uzupełnienia protetyczne, które są (jak wskazuje ich nazwa) na stałe „przyklejane” lub przykręcane. Są dużo trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. 

W zależności od potrzeb pacjenta w DeClinic do uzupełnienia zębów wykorzystujemy:

Korony – stosowane do odbudowania bardzo zniszczonego zęba (np. przez ubytki próchnicowe lub uraz mechaniczny). Korony wykonuje się z różnych materiałów. W przypadku zębów tylnych najczęściej stosuje się korony porcelanowe, które są bardzo wytrzymałe. Przy zębach przednich zazwyczaj lepiej sprawdzają się korony pełnoceramiczne, które doskonale imitują wygląd naturalnych zębów. Mogą być wykonywane zarówno na zębach własnych pacjenta, jak i na implantach.

Mosty – są skuteczną alternatywą dla implantów, umożliwiając uzupełnienie brakującego zęba lub kilku zębów w łuku zębowym. Mosty zakładane są na stałe i osadzane najczęściej na dwóch oszlifowanych zębach, które sąsiadują z luką. Wizualnie most przypomina kilka połączonych ze sobą koron.

Licówki pełnoceramiczne – jest to cienkie uzupełnienie protetyczne na zewnętrznej powierzchni zęba, które wykorzystuje się w przypadku zdrowych zębów do poprawy ich estetyki (np. przebarwień, krzywizny czy nadłamań). Zazwyczaj wykonuje się je na zębach przednich.

Onlay, inlay i overlay – są to wkłady koronowe używane do uzupełnienia ubytków w zębach bocznych służące do estetycznej odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym. Stosowane w przypadku mocno zniszczonych zębów, które nie kwalifikują się do odbudowy koroną. Ich sporą zaletą jest wysoka dokładność w odbudowie anatomicznego kształtu korony zęba, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Wykazują dużo wyższą trwałość niż tradycyjne wypełnienia kompozytowe, a także większą estetykę i stabilność koloru.

Etapy leczenia protetycznego w DeClinic

Jak podkreśla doktor Złotkowska – mimo że proces leczenia protetycznego nieco się różni w zależności od rodzaju uzupełnienia, zazwyczaj przebiega następująco:

1. Pierwsza wizyta, na której lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Rozmawiamy o tym, jakie pacjent ma oczekiwania estetyczne. Lekarz dokonuje również przeglądu, zwracając uwagę na występowanie kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej czy wad zgryzu. Przed leczeniem protetycznym większość pacjentów musi przejść przez szereg procedur, takich jak higienizacja czy leczenie zachowawcze. Dopiero wówczas mogą być zakwalifikowani do ostatniego kroku, jakim jest leczenie protetyczne.

2. Wykonanie skanów uzębienia kamerą wewnątrzustną Omnicam 3D oraz zdjęć fotograficznych (w DeClinic stawiamy na nowoczesną technologię i nie wykonujemy tradycyjnych wycisków).

3. Przygotowanie wizualizacji, czyli tak zwanego „projektu uśmiechu”. Jest to zaprojektowany komputerowo, a następnie wydrukowany w modelach 3D projekt uśmiechu pacjenta.

4. Przy pomocy kluczy silikonowych przykładamy model do zębów pacjenta, aby mógł ocenić, jak będzie wyglądał ostateczny efekt. Na tym etapie jesteśmy w stanie modyfikować długość i szerokość zębów, a także wybieramy rodzaj materiału oraz kolor.

5. Samo leczenie zazwyczaj rozkłada się na dwie wizyty. Na pierwszej wizycie zęby są przygotowywane, np. pod licówki, korony, korony na implantach lub nakłady. Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy oraz starych wypełnień.

6. Pomiędzy wizytami pacjent często użytkuje uzębienie tymczasowe. Na kolejnej wizycie możemy oddać stałą pracę. Przy pełnej akceptacji pacjenta uzębienie tymczasowe zamieniane jest na pracę docelową. 

7. Często na koniec leczenia protetycznego wykonujemy szynę relaksacyjną, gdyż coraz więcej pacjentów cierpi na bruksizm, czyli zaciskanie i zgrzytanie zębami. Szyna ma na celu ochronićuzupełnienie protetyczne przed niekontrolowanym zaciskaniem zębów, zwłaszcza w nocy.

Co ważne, w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic, uzupełnienia protetycznewykonywane są przy użyciu systemu CEREC. Ta technologia pozwala nam skrócić proces przygotowywania uzupełnienia do kilkudziesięciu minut (tradycyjnie zajmuje to nawet kilkanaście dni). Dokładność wykonanych prac sięga 0,2 mikrometrów, co jest niemożliwe do uzyskania w tradycyjnej protetyce.

Jeśli jesteś niezadowolony z estetyki swoich zębów, masz braki zębowe lub chcesz zamienić protezy całkowite na wygodniejsze rozwiązanie – warto skonsultować się z protetykiem.  Szukasz miejsca, które specjalizuje się w nowoczesnym leczeniu protetycznym w Warszawie? Skontaktuj się z DeClinic! Doktor Natalia Złotkowska oraz nasi pozostali specjaliści dokonają szczegółowej diagnozy i zaproponują najskuteczniejsze rozwiązania skrojone na miarę Twoich potrzeb.

WARTO WIEDZIEĆ
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Zdrowy Uśmiech - czym jest dla DeClinic?

Zdrowy uśmiech to dużo więcej niż tylko białe, równe zęby. Centrum Stomatologiczne DeClinic z siedzibami na warszawskim Mokotowie oraz Powiślu przyjmuje nowe motto „Definicja DeClinic – definicja zdrowego uśmiechu w wersji premium”, które podkreśla nacisk na kompleksową opiekę stomatologiczną premium. Co oznacza dla nas tytułowy zdrowy uśmiech?

Więcej >
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu